Hamza Dağ En Genç Adalet Bakanı mı, İzmir'e Başkan mı Olmalı?

CHP Ak Parti kurucusu Mehmet Aydoğan'ı İzmir'den aday gösterebilir mi?

Dec 14, 2023 - 20:44
Dec 15, 2023 - 03:15
 0
Hamza Dağ En Genç Adalet Bakanı mı, İzmir'e Başkan mı Olmalı?

YUSUF İNAN YAZDI...

Hamza Dağ En Genç Adalet Bakanı mı, İzmir'e Başkan mı Olmalı?

Bir siyasetçinin adı birçok platformda tartışılmaya başlamışsa, siyasette özgül ağırlığının arttığı anlamına gelir. Hamza Dağ, siyasete İzmir AK Parti Gençlik Kolları Başkanı olarak başladı ve kısa sürede adı AK Parti İzmir İl Başkanlığı için geçmeye başladı.

O dönemin İl Başkan adayları, Hamza Dağ'a hiç şans vermiyordu ve İl Başkan Yardımcısı Mahmut Atilla Kaya'ya da şans tanınmıyordu. İzmir'de tüm önde gelenlerin tersine, Hamza Dağ ve Mahmut Atilla Kaya İzmir milletvekili oldu; kendilerini daha şanslı görenler ise siyaseten silindi.

Şimdi Hamza Dağ'ın adı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçiyor. AK Parti Genel Merkezi'nden sızan bilgilere göre, şansının yüksek olduğu değerlendiriliyor. Ancak, AK Parti'nin eski ekibi hala Hamza Dağ'a şans tanımıyor ve "İzmir'i Hamza Dağ ile kazanamayız" diyorlar. Mevcut sistem ve strateji olduğu sürece, İzmir'de AK Parti'nin kazanma şansı gerçekten düşük.

AK Parti, İzmir'i Binali Yıldırım gibi güçlü bir siyasi aktör varken de kazanamadı. Binali Yıldırım strateji hatası yaptı, İstanbul'dan getirdiği ekibi İzmir'i tanımıyordu. İlçe Belediye Başkan adayları halk tabanında karşılığı olan isimler değildi. Binali Yıldırım, İlçe Başkan aday adaylarını da sonradan aday gösterilen isimleri de tanımıyordu. Genel seçimlerde Tayyip Erdoğan rüzgarı ile başarı kazanan AK Parti armadası, yerel seçimlerde kaybetti ve 2024 seçimlerinde de kaybetme riski yüksek görünüyor.

Yerel seçim stratejileri, karşı cepheyi güçlendirecek,  AK Parti tabanını bıktıracak cinsten. Türkiye, yerel seçimlere gidiyor; ancak AK Parti kurucuları, AK Parti'nin duayeni isimleri adliyelerde adalet arıyor. AK Parti Genel Merkezi, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş illüzyonundan AK Parti tabanının yaşadığı mağduriyeti görmüyor. AK Parti'nin il ve ilçe başkanlıklarına gelen imdat çığlıkları, AK Parti Genel Merkezi'ne ulaşamıyor. Medyada üzerinden sesini duyurmak isteyenleri de Cumhuriyet Savcıları susturuyor. Hak arayanlara başka davalar açılıyor. AK Parti Genel Merkezi, adalet çığlıklarını duymuyor.

Suç işleyen, AK Parti'ye halk tabanından tepki oluşturmak için hukuk ihlallerini çıldırtacak seviyelere çıkaran hakim ve savcıları görmüyor.

Adı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçen Hamza Dağ da burnunun dibinde yaşanan hukuk cinayetlerine sessiz kalıyor. AK Parti, hukuk ihlalleri ile büyük oy kaybediyor.

Mağdurlar CHP'liler ve CHP tabanı değil, AK Parti kurucusu ve AK Parti tabanı!

AK Parti Yönetimi ve Adalet Bakanlığı, hukuk tanımaz hakim ve savcılara karşı harekete geçmezse içteki kırılma çok daha büyük çatlaklara neden olacak ve AK Parti, kaybetmeye devam ederken AK Parti ve Tayyip Erdoğan karşıtlığı artacak.

AK Parti, önce bu sorunu çözmek zorunda!

Adalet Bakanı Sayın Yılmaz Tunç, adalet çığlıklarına kulak vermek zorunda...

İkinci konu aday belirleme değil. Strateji belirleme. AK Parti, İzmir'i gerçekten istiyorsa, basit bir strateji ile bunu başarabilir. AK Parti, gerçekten İzmir'i kazanmak istiyorsa, İzmir halkı dünden razı. Türkiye'de nasıl AK Parti'nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın alternatifi yoksa, İzmir’de de CHP’nin alternatifi yok!

AK Parti, CHP’nin karşısına çıkmak için doğru strateji belirlemiyor. CHP’de de durum farklı değil. CHP İzmir örgütleri ve İzmir’deki CHP'liler, Ekrem İmamoğlu’na ve değişime direniyor. Dr. Buğra Gökçe'nin isminin öne çıkmasıyla birlikte tüm eski CHP’liler adaylık için başvurdu. CHP, gerçekten değişim istiyorsa, değişimi yerelden başlatmalıdır.

CHP neden "sen, ben, bizim oğlan" tarzı bir sürecin içinde boğuluyor? AK Parti kurucusu Mehmet Aydoğan uzun zamandır CHP'de siyaset yapıyor. CHP, Mehmet Aydoğan gibi bir ismi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için neden düşünmüyor? Mehmet Aydoğan, İzmir’de her kesimin sevdiği ve saygı duyduğu bir siyaset adamı. İzmir'deki en önemli STK'larda yönetici, söz sahibi. 

Mehmet Aydoğan, AK Parti’deki çekişmeleri geride bırakıp CHP’de sıfırdan başladı!

CHP, Mehmet Aydoğan gibi bir ismi İzmir için  düşünebilir.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ile eski Ak Parti kurucusu Mehmet Aydoğan İzmir için yarışsa çok ilginç olmaz mı?

İş dünyası Abdül Batur’u istiyor!

Tunç Soyer’in bulunduğu konumdan maddi olarak faydalanan entel kesim, Tunç Soyer’i istiyor. İmamoğlu, Dr. Buğra Gökçe'yi istiyor...

İzmir siyaseti kilitlenmiş durumda!

AK Parti de, CHP de İzmir’i dünya ligine taşıyacak bir aday üzerinde çalışmıyor.

Sonuç olarak İzmir kaybediyor. İzmirliler kaybediyor. Dünya kenti İzmir yerinde sayıyor.

YUSUF İNAN / YEREL GÜNDEM

www.yerelgundem.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

İnstagramfondinan2016

E-Mail: editor@yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow