İngiltere'de Yeni Domuz Gribi Varyantının İnsandaki İlk Vakası Tespit Edildi

Amerika'daki son vakada semptomlar neydi?

Nov 27, 2023 - 22:10
 0
İngiltere'de Yeni Domuz Gribi Varyantının İnsandaki İlk Vakası Tespit Edildi

İngiltere'de Yeni Domuz Gribi Varyantının İnsandaki İlk Vakası Tespit Edildi

YEREL GÜNDEM /  LONDRA

İngiltere'de sağlık yetkilileri, ülkede yeni bir domuz gribi varyantının insandaki ilk vakasının tespit edildiğini duyurdu. A (H1N2) enfeksiyonu, Kuzey Yorkshire bölgesinde rutin bir grip tarama testi sırasında ortaya çıktı.

İngiltere Sağlık Güvenlik Kurumu (UKHSA), tespit edilen vakada solunum zorluğu belirtilerine bağlı orta şiddette hastalık görüldüğünü açıkladı. Ancak hastanın tamamen iyileştiği belirtildi.

Enfeksiyonun kaynağı ve insan sağlığına yönelik potansiyel bir tehdit olup olmadığı üzerinde detaylı incelemeler yapılacak.

İngiltere Sağlık Bakanı Victoria Atkins, vakanın tespit edilmesinin önemli olduğunu ve UKHSA'ya güvenilmesi gerektiğini vurgulayarak, domuz gribi varyantının insanlara bulaşma olasılığının çok nadir olduğunu ifade etti.

Domuz gribi bu varyantı daha önce dünya genelinde çok nadir olmakla birlikte insanlara bulaştı. Son 20 yılda sadece 50 vaka rapor edilmişti. İngiltere'deki yetkililer, bu vakanın diğer global domuz gribi vakalarından farklı olduğunu, özellikle İngiltere'deki domuzlarda görülen belirtilerle benzerlik gösterdiğini açıkladı.

UKHSA, Kuzey Yorkshire bölgesinde vakanın tespit edildiği yerdeki aile doktorları ve hastanelerde taramaları artırmayı planladıklarını belirtti. UKHSA yetkilisi Meera Chand, vakayla ilgili yakın temaslıları bulma ve potansiyel yayılımı engelleme konusunda hızla çalıştıklarını ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından kaydedilen Amerika'daki son vakada, hastanın semptomları ateş, öksürük, boğaz ağrısı, eklem ağrısı, bağ ağrısı, nefes darlığı, ishal ve baş dönmesini içeriyordu. Hastanın bu semptomlarına rağmen hastaneye yatırılmadığı ve hastalığını kimseye bulaştırmadığı belirlendi.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow