İsrail'in kalkanı: İbrahim Anlaşmaları... Arap yönetimleri kimin tarafında

Arap yönetimleri kimin tarafında

Apr 14, 2024 - 01:52
 0
İsrail'in kalkanı: İbrahim Anlaşmaları... Arap yönetimleri kimin tarafında

İsrail'in kalkanı: İbrahim Anlaşmaları... Arap yönetimleri kimin tarafında

İran'ın üçüncü dalga İHA'ları İsrail'e doğru yola çıkarken bazı Arap ülkelerini hava sahasını kapattığını açıkladı. Mısır, Ürdün ve Kuveyt hava sahasını kapatırken Suriye teyakkuza geçtiğini duyurdu.

İsrail'de yayın yapan Kanal 12 durumu "İran'ın insansız hava araçları, İsrail ile ilişkilerini normalleştiren Arap ülkelerinin hava savunmaları tarafından durduruldu." diye servis etti. İHA'ların durdurulduğu bilgisi teyit edilmemekle birlikte İbrahim Anlaşmalarından bu yana kimi Arap ülkelerinin İsrail'le ilişkilerini normalleştirerek Filistin direnişine ve İran'a tavır aldığı biliniyor.

İbrahim Anlaşmaları, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında 15 Eylül 2020'de imzalanan, Arap-İsrail normalleşmesine ilişkin ikili anlaşma sürecidir. Donald Trump döneminde başlayan ABD'nin aracılık ettiği bu sürece daha sonra Fas ve Sudan da dahil olurken 7 Ekim'de yaşanan Aksa Tufanı saldırısından sonra Bahreyn anlaşmadan çekildi. Mısır ise İbrahim Antlaşmalarından çok daha önce Camp David Anlaşmasıyla İsrail'le ilişkilerini 'normalleştirmişti'.

Kuveyt ise İsrail ile normalleşme sürecine dahil olmadığı halde hava sahasını kapattı. Ürdün'ün ise İran İHA'larını vurma kararı aldığı iddia edilirken bazı kaynaklar bu iddianın yalanlandığını öne sürdü. ABD uçaklarının olası bir müdahale için Ürdün'den havalandığı ise biliniyor.

odatv

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow