Ortalık Toz Duman: FETÖ'de Neler Oluyor, Yeni Plan Ne?

Darbe İtirafı ve "Türkiye'ye Dönmeyi Düşünüyorum"

Jun 6, 2024 - 13:23
 0
Ortalık Toz Duman: FETÖ'de Neler Oluyor, Yeni Plan Ne?

Ortalık Toz Duman: FETÖ'de Neler Oluyor, Yeni Plan Ne?

YEREL GÜNDEM / ANALİZ

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Ebuseleme Gülen'in itirafları sonrası örgütte büyük bir kargaşa yaşanıyor. Ebuseleme Gülen'in açıklamaları, FETÖ'nün üst düzey isimlerinin birbirine girmesine ve örgüt içindeki çatışmaların gün yüzüne çıkmasına neden oldu. Gülen'in "belki birkaç hafta sonra döneceğim inşallah" sözleri, örgüt mensuplarını tatmin etmekten uzak kaldı.

İtiraflar ve İç Savaş

Ebuseleme Gülen'in firari gazeteci Ahmet Dönmez'e yaptığı itiraflar, FETÖ'nün üst düzey yöneticileri arasında ciddi tartışmalara yol açtı. Fetullah Gülen'in özel doktoru Kudret Ünal, Ekrem Dumanlı, Önder Aytaç ve Emre Uslu gibi isimler, sosyal medya üzerinden birbirine sert eleştiriler yöneltti. Türkiye Gazetesi, FETÖ içindeki bu durumu "kayıkçı kavgası" olarak nitelendirirken, "Fetullah Gülen'in darbe dahil birçok ihanetten haberinin olmadığı" temasının işlendiğine dikkat çekti.

Darbe İtirafı ve "Türkiye'ye Dönmeyi Düşünüyorum"

Ebuseleme Gülen, amcasının darbe girişiminden haberdar olduğunu belirterek, "Arkadaşlar bir şey düşünmüş... Yakında Türkiye’deki bütün kurumlar el değiştirecek, siz de çok önemli kurumlara geleceksiniz" sözleriyle bunu doğruladı. Ayrıca, "Adil Öksüz'ü tanımıyoruz" ifadeleri için de "münafıklık" tabirini kullandı.

Gülen, İstiklal Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye gelip ya da ABD'de Türk elçiliğine teslim olup itirafçı olmayı düşünüyorum" dedi. Bu isteğini elçiliğe de bildirdiğini belirten Gülen, ifşalarını yapıp sürece katkı sağlamak için bir süre daha bekleyeceğini söyledi.

Sosyal Medyada Tartışmalar

Ebuseleme Gülen'in iddiaları üzerine, FETÖ yöneticilerinden Barbaros Kocakurt ve Hüseyin Dalan gibi isimler de açıklamalarda bulundu. Firari FETÖ'cü Emre Uslu, sosyal medya hesabından "Ebu 1 Diğerleri 0" yorumunu yaparken, Önder Aytaç, cemaat içindeki pisliklere bulaşanların açıklama yaparak olayları örtbas etmeye çalıştığını belirtti.

Türkiye Gazetesi'nin Analizi

Türkiye Gazetesi, FETÖ'nün Gülen sonrası dönemin taşlarını döşediğini vurgulayan bir analiz yayımladı. Osman Şimşek, Ebuseleme Gülen ve diğerlerinin ortak noktası, Gülen'in darbe dahil hiçbir şeyden haberi olmadığı vurgusu oldu. Bu klik kavgasında Mustafa Özcan, Cevdet Türkyolu, Ekrem Dumanlı ve Barbaros Kocakurt hedef gösterilerek, örgüt lideri aklanmaya çalışılıyor. Gazete, "Gülen iyi ama çevresi kötü" tuzağına düşmemek gerektiğini belirtti.

Çocuk Tacizi ve Diğer Skandallar

Gazeteci Ceyhun Bozkurt, örgüt içi çocuk tacizi ve benzeri sapkınlıkların da ortalığa saçılacağını söyledi. Bozkurt, "Terörist başına bir belge imzalatmaya ve kendisinden sonrasına ilişkin bir vasiyet almaya çalışıyorlar. Gelenekçi kanadın bu ısrarını gören diğer grupların bu denli canhıraş çıkışları da bu sebepten dolayı" dedi.

Kontrol Kaybedildi

Aydınlık yazarı İsmet Özçelik, FETÖ'nün ABD'de eskiden daha dikkatli hareket ettiğini, ancak şu an kontrolü kaybettiğini belirtti. Özçelik, "Özcan ve Türkyolu, Gülen’in en yakında bulunan iki isim. Fetullah Gülen hasta ve akli melekeleri yerinde değil. Onun adına kendileri yönlendirme yapacak" dedi.

AKP'ye İçeriden Kumpaslar

Sabah yazarı Salih Tuna, Ebuseleme Gülen'in itiraflarını değerlendirdi. Tuna, FETÖ'nün 15 Temmuz sonrası da kumpaslarına devam ettiğini belirterek, "AK Parti'ye 'içerdekiler' marifetiyle kurdukları tuzaklar" konusunda dikkat çekti.

Ebuseleme Gülen'in itirafları ve örgüt içindeki çatışmalar, FETÖ'nün geleceği hakkında önemli ipuçları veriyor. Örgüt, Gülen sonrası döneme hazırlık yaparken, iç hesaplaşmalar ve skandallar gün yüzüne çıkıyor. Bu gelişmeler, FETÖ'nün iç dinamiklerini ve Türkiye'ye yönelik planlarını yakından takip etmek gerektiğini gösteriyor.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow