Putin Ölüm Korkusuna Yenik Düştü: Kendi Korumalarına Bile Güvenmiyor!

Halka Açık Tüm Etkinliklerde Çelik Yelek

Jun 5, 2024 - 13:55
 0
Putin Ölüm Korkusuna Yenik Düştü: Kendi Korumalarına Bile Güvenmiyor!

Putin Ölüm Korkusuna Yenik Düştü: Kendi Korumalarına Bile Güvenmiyor!

YEREL GÜNDEM / DIŞ HABERLER

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’yla üç yıldır devam eden savaş süreci boyunca dünyanın en göz önünde ve en çok konuşulan siyasi figürlerinden biri oldu. Savaşın ilk günlerinden beri etrafı kurmaylarıyla ve kalabalık bir koruma ekibiyle çevrili olan Rus liderle ilgili ilginç bir iddia ortaya atıldı.

The Moscow Times'ın haberine göre, Putin halka açık etkinliklerde “gizli vücut zırhı” giymeye başladı. Rus yetkililer, Putin'e güvenlik ekibinin bu önlemi tavsiye ettiğini söyledi. Rus lider, artık tüm açık hava etkinliklerinde çelik yelek giyiyor.

Halka Açık Tüm Etkinliklerde Çelik Yelek

The Moscow Times'ın haberine göre, Putin'in bu yılki Moskova Zafer Günü geçit törenine katılması sırasında gizli çelik yelek giydiği açıkça görüldü. Bir yetkili, “Bu yıl 9 Mayıs'taki geçit töreni sırasında Putin açıkça gizli çelik yelek giyiyordu” dedi. Mart ayındaki seçimleri kazanan ve beşinci dönemine başlayan Putin, 9 Mayıs'taki Zafer Günü askeri geçit töreninde generalleri selamlarken görüldü. Videoda, 71 yaşındaki Putin'in vücut hareketleri tuhaf görünüyordu ve birkaç kez sağ omzunun etrafında bir şeyleri ayarlamaya çalıştığı görüldü.

Güvenlik Kaygıları ve Paranoia

Güvenlik danışmanı Jade Miller, The Moscow Times'a verdiği demeçte, “Putin'in üst vücut yapısı doğal görünmüyor ve omuzları oldukça geniş ve kare şeklinde, sırt ve kürek kemikleri şekilsiz görünüyor” dedi. Miller, “Profesyonel görüşüme göre, Putin geçit törenine katıldığı süre boyunca bir çeşit balistik koruma giyiyor” yorumunu yaptı. Rus gazetesine göre Putin, 2023 yılında kurşun geçirmez yelek giymeye başladı.

Paranoik Davranışları Yıllardır Biliniyor

Putin'in suikasta uğramaktan korktuğuna dair haberler ilk kez ortaya çıkmıyor. Eylül ayında Putin'in eski güvenlik görevlisi Vitaly Brizhaty, bağımsız Rus yayın kuruluşu TV Rain'e verdiği röportajda Putin'in bir zamanlar özel plajında suikastçılar olduğuna inandığı için silahlı dalgıçlar tuttuğunu söyledi. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Ekvador'a iltica eden Brizhaty, Putin'in çamaşır makinesini korumalarından biri dışında kimsenin çalıştırmasına izin vermeyecek kadar paranoyak olduğunu söyledi.

Brizhaty'ye göre, Putin korumalarına bile tam olarak güvenmiyor olabilir, zira Rus lider kendi güvenlik servisine nerede olduğu konusunda sık sık sahte bilgiler veriyor.


Bu gelişmeler, Rus liderin güvenlik kaygılarının ne kadar derin olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Putin’in halk arasında ve özellikle açık hava etkinliklerinde çelik yelek giymesi, suikast korkusunun ne denli ciddi boyutlara ulaştığını gösteriyor.

*

*

*

*

www.yerelgundem.com

Kaynak: Hürriyet / DIŞ HABERLER

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow