Türkiye genelinde fırtına ve şiddetli yağış: 9 ölü, 11 denizci kayıp

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: 25 kişi kurtarıldı

Nov 20, 2023 - 19:16
 0
Türkiye genelinde fırtına ve şiddetli yağış: 9 ölü, 11 denizci kayıp

Türkiye genelinde fırtına ve şiddetli yağış: 9 ölü, 11 denizci kayıp

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yurt genelinde etkili olan sel, fırtına ve sağanak yağışlarda 9 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Öte yandan Zonguldak açıklarında batan bir gemideki 12 kişilik mürettebattan 11'ini arama faaliyetleri devam ediyor. Bir denizcinin cansız bedenine ulaşılmıştı.

Türkiye genelinde etkili olan fırtına ve şiddetli yağış nedeniyle dokuz kişi hayatını kaybetti, 50 kişi yaralandı, Zonguldak'ta limandan ayrıldıktan sonra batan kuru yük gemisindeki 12 mürettebattan 11'i ise halen kayıp. Arama kurtarma faaliyetleri sırasında bir denizcinin cansız bedenine ulaşıldı. 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Zonguldak'ta yaptığı açıklamada sel, fırtına ve sağanak yağış nedeniyle ülke genelinde dokuz kişinin hayatını kaybettiğini ve kayıp 11 gemi personelinin arandığını bildirdi. 

Yurt genelinde etkisini sürdüren şiddetli yağışlar, birçok bölgede sele neden oldu. 

Aralarında çocukların da olduğu 9 kişi yaşamını yitirirken Batman'da sele kapılan çocukları arama faaliyetleri devam ediyor. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde limandan çıktıktan sonra mendireğe çarparak batan "Kafkametler" isimli gemide görevli bir denizcinin cesedine ulaşıldığını bildirdi.

Dün sabah saatlerinde olumsuz hava koşulları nedeniyle batan kuru yük gemisinin 12 kişilik Türk mürettebatın bulunması için hava, deniz ve kara destekli arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Denizcilik Genel Müdürlüğünün sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda, "Karaya oturan ve iletişimin kesildiği Kafkametler gemisinde görevli bir denizcimizin naaşı kurtarma ekiplerince Ereğli sahilinde bulunmuştur. Batan gemideki diğer denizcilerimizi arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Denizcimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Başımız sağ olsun." ifadelerine yer verildi. 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, limandan çıktıktan sonra iletişimin kesildiği geminin mendireğe çarparak battığını bildirdi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: 25 kişi kurtarıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, "Zonguldak ilimizde yaşanan olumsuz hava ve deniz koşullarına bağlı olarak bölgede aşırı yağış ve fırtına meydana gelmiştir. Olumsuz meteoroloji durumundan 3 gemi etkilenmiştir. Ereğli'de iki geminin karaya oturduğu ihbarı üzerine AFAD, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve itfaiye ekipleri bölgeye sevk edilmiş; arama kurtarma çalışmalarına süratle başlanmıştır. Ekipler tarafından yürütülen yoğun çalışma sonucunda birinci gemide 12, ikinci gemide 13 olmak üzere toplam 25 mürettebat kurtarılmıştır. İçerisinde 12 mürettebat bulunan ve irtibat kesilen bir kargo gemisi ile ilgili çalışmalara aralıksız devam etmektedir" denildi. 

Arama kurtarma faaliyetlerine Sahil Güvenlik, Kıyı Emniyeti, AFAD ekipleri, dalgıçlar, jandarma ve polis ekiplerinin yanı sıra 1 helikopter, 1 uçak ve 2 bot eşlik ediyor.

Şu ana kadar 1 denizcinin cansız bedenine ulaşılan çalışmalar çok yönlü sürdürülüyor.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow