Yapay zeka şirketi OpenAI'da kriz: CEO'nun görevden alınmasının ardından çalışanlardan istifa tehdidi

Beyin takımından çalışanların şirketten ayrılması endişesi

Nov 21, 2023 - 14:09
 0
Yapay zeka şirketi OpenAI'da kriz: CEO'nun görevden alınmasının ardından çalışanlardan istifa tehdidi

Yapay zeka şirketi OpenAI'da kriz: CEO'nun görevden alınmasının ardından çalışanlardan istifa tehdidi

ChatGPT'yi geliştiren yapay zeka firması OpenAI, canlı yayın platformu Twitch'in eski CEO'su Emmett Shear'ı geçici CEO olarak atadı. OpenAI'daki görevi sonlandırılan Sam Altman'ın ise OpenAI'ın destekçici Microsoft'a geçmesi bekleniyor.

Dün gece geç saatlerde kesinleşen atamalar, Sam Altman'ın OpenAI'dan aniden ayrılmasını izledi ve Altman'ın firmaya geri dönebileceğine ilişkin spekülasyonları sonlandırdı.

Şirket çalışanlarından istifa tehdidi

OpenAI'ın 770 çalışanından 700'den fazlası şirketin yönetim kurulunun istifa etmemesi halinde şirketten ayrılacaklarını belirten mektuba imza attı.

Mektuba imza atan isimler arasında dört üyeli yönetim kurulunun önde gelen üyelerinden Ilya Sutskever'ın da olduğu belirtiliyor.

Ilya Sutskever Cuma günü Sam Alatman'ın görevden alınması lehinde oy kullanmıştı.

Sutskever daha sonra eski adıyla Twitter yeni adıyla X sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada, "Yönetim kurulunun adımlarına katıldığım için çok üzgünüm. Asla OpenAI'ya zarar vermek istemedim. Birlikte inşa ettiğimiz her şeyi seviyorum. ve şirketi yeniden birleştirmek için elimden geleni yapacağım" dedi.

Sam Altman da istifa tehditlerinin ardından şirketin zor durumda kalacağına ilişkin kaygıları gidermek amacıyla X'te yaptığı paylaşımda, Microsoft CEO'su Satya Nadella ile birlikte en önemli önceliğinin "OpenAI'ın gelişmeye devam etmesi olduğunu" belirtti.

Geçici CEO'dan soruşturma ve kapsamlı rapor sözü

Geçici CEO Emmett Shear, sosyal medya platformu X üzerinden paylaştığı mesajında, OpenAI'ın Altman'ı güçlü yapay zeka modellerinin güvenliğiyle ilgili anlaşmazlıklar nedeniyle görevden aldığıyla ilgili söylentileri yalanladı.

Shear, Altman'ın görevden alınmasıyla ilgili soruşturma başlatma sözü verdi, şirketin ChatGPT gibi teknolojiler geliştirme yoluna devam edeceğini kaydederek şirket için yeni bir yönetim anlayışı düşünüleceğini belirtti.

“Olağanüstü modellerimizi ticarileştirmek için bu işi yönetim kurulunun desteği olmadan üstenecek kadar deli değilim” diyen Shear, “OpenAI'ın istikrarı ve başarısı, bu şekilde sekteye uğramalarına izin verilmeyecek kadar önemli” ifadesini kullandı.

Twitch'in eşkurucusu olan Shear, Amazon'un sahibi olduğu canlı yayın platformundan bu yılın başında ayrılmıştı.

Reuters haber ajansının incelediği şirket içi bilgilendirme notuna göre OpenAI, Altman'ı Cuma günü “iletişim kopukluğu” gerekçesiyle görevden aldı.

Altman, bir yıl önce ChatGPT'nin piyasaya sürülmesiyle başlayan üretken yapay zeka teknolojileri akımına öncülük eden OpenAI firmasının eşkurucusuydu.

OpenAI'ın destekçisi Microsoft'un CEO'su Satya Nadella ise X paylaşımında, Sam Altman'ın Microsoft içinde oluşturulacak yeni bir araştırma grubunun CEO'su olacağını ve grup yönetiminde, Altman'ın OpenAI'dan uzaklaştırılmasından sonra istifa eden şirketin başkanı Greg Brockman gibi eski OpenAI çalışanlarının da bulunacağını kaydetti.

OpenAI'a milyarlarca dolarlık yatırım yapan Microsoft, geleceğini yeni kurulan yapay zeka firmasına bağlamış ve OpenAI teknolojisini temel alan, yapay zeka eşpilotları adını verdiği teknolojileri müşterilerine sunmaya başlamıştı.

Microsoft hisseleri bu sabah yüzde 2 oranında değer kazandı. Bu artışta Microsoft'un OpenAI'dan ayrılan beyin takımını rakip firmalar Google ve Amazon'dan uzak tutma ve OpenAI'a istikrar kazandırma girişimleri etkili oldu.

Yatırım firması AJ Bell'den Russ Mould, “Yapay zeka, teknoloji liderleri için hem büyük bir fırsat hem de olası bir tehdit. Bu nedenle Microsoft, Altman'ın bilgi ve vizyonundan yararlanmaktan büyük mutluluk duyacak ve kendisini yeni ve büyük bir teknolojik değişim çağına hazırlayacak” dedi.

Bazı kaynaklara göre Microsoft, Altman'ın OpenAI'a geri dönmesini destekliyordu. Bu durum, bu sabah yapılan açıklamalara kadar olası görünüyordu. Hatta Altman, dün X üzerinden OpenAI'ın yönetim kuruluyla uzlaşma beklentisini yükselten paylaşımında OpenAI'ın misafir kimlik kartıyla fotoğrafını paylaşarak, “bunlardan birini ilk ve son kez takıyorum” dedi.

OpenAI araştırmaları, süperzeka makinalarının geliştirilmesinde Microsoft'un geniş kaynaklarının hayati önem taşıdığı görüşünde. Hem Microsoft CEO'su Nadella hem de OpenAI'ın geçici CEO'su Shear, şirketlerinin birbiriyle olan ortaklığa bağlı kalacağını söyledi. Kaynakların Altman'ın Microsoft'ta yeni kurulan gruba aktarılacağı da kaydedildi.

Nadella, Altman'ın yeni grubu için, “Başarılı olmak için ihtiyaçları olan kaynakları sağlamada hızla harekete geçmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Altman ise bir başka X paylaşımında, Nadella'nın mesajına “misyon devam ediyor” ifadesiyle paylaştığını gösterdi.

Beyin takımından çalışanların şirketten ayrılması endişesi

Altman'ı yeniden OpenAI'ın başına getirmeme kararı, şirketin istikrarını sağlamak için yatırımcıların ve firma çalışanlarının çabalarını zora soktu. OpenAI'ın beyin takımından çok sayıda çalışanın ayrılacağından korkuluyordu.

Teknoloji odaklı haber sitesi The Information'a göre Shear'ın OpenAI'ın geçici CEO'su olarak atanmasının firma içinde açıklanmasından kısa süre sonra kaygılı çalışanların San Francisco'daki OpenAI merkezinden “dışarı aktığını” bildirdi.

Bir kaynağın verdiği bilgilere dayanan habere göre dün gece onlarca OpenAI çalışanı istifa etme tehdidinde bulundu. OpenAI'ın bazı yöneticileri, bugün X üzerinden “OpenAI, elemanları olmadan bir hiçtir” mesajını paylaştı.

Şirketten ayrılan araştırmacılardan Szymon Sidor ve OpenAI'ın eski Başkanı Greg Brockman'ın da Microsoft'ta kurulan yeni gruba katıldıkları açıklandı.

Dijital ve mobil ekosistemler üzerine uzmanlaşan bağımsız araştırma firması Radio Free Mobile'dan Richard Windsor, OpenAI'ın insanlığa fayda sağlayacak teknolojiler geliştirme misyonuyla firmanın yatırımcılarının mali karşılık beklentisinin uzun zamandır çeliştiğini söyledi.

Windsor, “Bu haftasonu uzun zamandır patlaması beklenen bir bombanın infilak ettiğini gördük” dedi.

VOA

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow