Yargının Millîsi, Gayri Millîsi Olmaz

"Millî çıkarımız anayasayı uygulamak, bir hukuk devleti olmaktır"

Nov 29, 2023 - 15:17
 0
Yargının Millîsi, Gayri Millîsi Olmaz

Yargının Millîsi, Gayri Millîsi Olmaz

YEREL GÜNDEM / ANKARA

Anayasa hukukçusu Dr. Volkan Aslan, “Millî Yargı, Milli Olmayan Yargı Ayrımı Yapılamaz” ifadelerini kullanarak Anayasa Mahkemesi'ni korumanın ve güçlendirmenin önemine vurgu yaptı. Yargıtay'ın Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'a yönelik "hak ihlali" kararı sonrasında ortaya çıkan gelişmeleri değerlendiren Aslan, bu durumun hukuk devleti prensiplerine aykırı olduğunu belirtti.

Aslan, yargı organının hukuku uyguladığını ve Türkiye'nin hukuk sistemine, evrensel hukuk ilkelerine bağlı bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Millî Yargı, Milli Olmayan Yargı Ayrımı Yapılamaz" dedi. Bu ayrımın anayasayı çiğnemek ve hukuk devletine aykırı davranmak anlamına geldiğini ifade etti.

"Millî çıkarımız anayasayı uygulamak, bir hukuk devleti olmaktır" diyen Aslan, hukukun üstünlüğüne ve anayasanın uygulanmasına vurgu yaparak, Anayasa Mahkemesi'nin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Türkiye'nin bir hukuk devleti olması için anayasa ve kanunların uygulanmasının önemine dikkat çekti.

Aslan, "Anayasa Mahkemesi'ni korumalıyız, onu güçlendirmeliyiz" diyerek, Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda önemli bir rol oynadığını ve güçlendirilmesi halinde uluslararası mahkemelerde alınacak kararların önüne geçilebileceğini söyledi. Yerli ve millî duruşun, hukukun üstünlüğünü savunmayı gerektirdiğine vurgu yaptı.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow