Yeni Dönem 1 Temmuz'da Başlıyor: Kiralara Ne Kadar Zam Gelecek?

Kiralara Ne Kadar Zam Gelecek?

Jun 6, 2024 - 12:25
 0
Yeni Dönem 1 Temmuz'da Başlıyor: Kiralara Ne Kadar Zam Gelecek?

Yeni Dönem 1 Temmuz'da Başlıyor: Kiralara Ne Kadar Zam Gelecek?

YEREL GÜNDEM / ANKARA

Konut kiralarında uygulanan yüzde 25'lik tavan zam oranı, 2 Temmuz 2024'te sona erecek. Bu uygulama, ilk olarak 2022'de yürürlüğe girmiş ve 2023'te bir yıl daha uzatılmıştı. Zam sınırının devam edip etmeyeceği konusunda belirsizlik sürerken, Merkez Bankası raporları ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamaları, bu düzenlemenin sona ereceği beklentisini artırdı.

Şimşek: "Bunu Uzatacak Bir Düzenleme Yapmayacağız"

Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada, “Bunu uzatacak bir düzenleme yapmazsak temmuzda bu düzenleme ortadan kalkıyor. Şu anda böyle bir düzenleme yapmaya yönelik çalışmamız yok. Biz şuna inanıyoruz: Piyasada fiyatları arz ve talep belirlesin. Konut arzını artıracağız” ifadelerini kullandı. Bu açıklama, kira artışlarının gelecekte nasıl şekilleneceğine dair önemli ipuçları verdi.

Yeni Dönemde Kiralar TÜFE'ye Göre Belirlenecek

2 Temmuz’dan itibaren kiralar, yıllık enflasyon ortalamasına (TÜFE) göre belirlenecek. Uzmanlar, bu sınırın kalkmasının ardından kiralara yüzde 65 oranında zam geleceğini ve dava sayılarında artış yaşanacağını öngörüyor.

Ev Sahipleri ve Kiracılar İçin Ne Anlama Geliyor?

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkan Vekili Mustafa Hakan Özelmacıklı, yüzde 25'lik sınırın genelde aşılmış olduğunu belirterek, "Ev sahipleri genelde bu sınırın üzerinde hareket etti. TÜFE sistemi geldiğinde anlaşmazlıklar azalabilir. Ancak bu sisteme dönüş ile kirası düşük kalan kiracılar ile yeni kiracılar arasındaki fark azalacak. Bu durum mal sahiplerinin evlerini kiraya vermekten kaçınmasına ve bu yerleri satışa koymalarına neden olmuştu. Bu nedenle düzenleme kalktığında konuttaki arz kısmen de olsa artabilir" dedi.

Kiralık Ev Bulmak Zorlaşabilir

Ev sahiplerinin 1 Temmuz'a kadar evlerini boş tuttukları yönündeki iddialara da değinen Özelmacıklı, İstanbul’da metrekare fiyatlarının yükseldiğini ve ev sahiplerinin zaten bu sınır gelmezse TÜFE üzerinden kira zammı yapacaklarını söyledi. Özelmacıklı, 2023 yılında 120 bine yakın ev sahibi kiracı davası açıldığını belirterek, kiralık daire arayışında olanların hızlı davranmaları gerektiğini vurguladı.

Uzmanlardan Tavsiyeler

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman, kira sınırının kalkmasının ardından TÜFE rakamlarına göre kiralara en az yüzde 65 zam geleceğini ifade etti. Büyükduman, kiracıların bu düzenleme gelmeden önce gelirlerinin yüzde kaçının kiraya gittiğini hesaplamaları ve orta bir yol bulmaları gerektiğini söyledi.

Hukuki Boyutlar

Avukat Sinan Keskin ise yüzde 25'lik sınırın kaldırılmasının olumlu bir adım olduğunu belirterek, "Ekonomide olduğu gibi, konut piyasasının da normalleşmesi gerekiyor. Yüzde 25'lik kira zammı kısıtlaması, kiracı mağduriyetinden ev sahiplerinin mağduriyetine doğru evrilmiş durumda. Zam sınırının kaldırılması ile her ay açıklanan TÜFE oranında kira artışları yapılabilecek. Kiracıların, artış oranını tam yapmamaları durumunda eksik ödenen bedelden dolayı haklarında icra takibi başlatılabilir ve bu durum tahliye nedeni sayılır" dedi.

Sonuç

Kira artış sınırının kalkması, hem ev sahipleri hem de kiracılar için önemli değişiklikler getirecek. Kiracıların bu yeni döneme hazırlıklı olması ve ev sahiplerinin talepleri doğrultusunda hareket etmesi gerekecek. 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girecek yeni düzenleme, konut piyasasında önemli bir dönüm noktası olacak.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow