Fikirlerin değil kasetlerin çarpıştığı dönem: Siyasette seks dizaynı

MİNE KIRIKKANAT DETAYI

Feb 22, 2024 - 23:50
 0
Fikirlerin değil kasetlerin çarpıştığı dönem: Siyasette seks dizaynı

Fikirlerin değil kasetlerin çarpıştığı dönem: Siyasette seks dizaynı

Siyasette fikirler, ideolojiler yarışmayınca kasetler devreye giriyor… Yerel seçim mücadelelerinde son dönemlerde de sıklıkla seks kasetleri sosyal medyaya sızdırılıyor. Birçoğunda FETÖ'nün imzası bulunan, geçmişten bugüne Türk siyasetinin seks ile imtihanı...

Siyaset ve seksin ilişkisi hiç şüphesiz en çok seçim önceleri alevleniyor. Kaset kumpasları siyaseti dizayn etme aracı olarak kullanılagelen bir yöntem olarak göze çarparken birçok siyasetçinin kariyeri bu doğrultuda yok edilmeye çalışıldı...

Bu konuda ilk akla gelen isim, geçen sene yaşandığı için Muharrem İnce… Ama ondan önce, en çarpıcı örneklerden birisine; 12 Eylül öncesine bir gitmemiz gerekecek.

Yıl 1979…

Dönemin İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş ile Yeşilçam yıldızı Aynur Aydan arasında bir yasak aşk alevlendi… Yaklaşık altı ay süren ilişki ortaya çıkarılınca evli İçişleri Bakanı Güneş istifa etmek zorunda kaldı. Aydan’ın payına düşen ise “Bakan düşüren kadın” lakabı oldu.

Siyaset-seks-kumpas kelimeleri FETÖ’süz düşünülemez elbet... Ergenekon-Balyoz kumpaslarının ardından gücünün doruklarına ulaşan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), gözünü 12 Haziran 2011 genel seçimlerine; ondan önce de 12 Eylül 2010 anayasa değişikliği referandumuna dikti.

FOTO: Hasan Fehmi Güneş ve Aynur Aydan

FETÖ’DEN CHP VE MHP’YE “KASET” DARBESİ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a ait olduğu iddia edilen görüntüler, 6 Mayıs 2010'da "metacafe.com" adlı internet sitesinde, ardından "habervaktim.com" sitesinde yayımlandı.

Kaset kumpasıyla Baykal’ı siyaseten devre dışı bırakan FETÖ, hızını alamadı MHP’ye yöneldi.

MHP'de genel başkan yardımcısı Mehmet Ekici'nin görüntüleri, 21 Mayıs 2011'de "farklıülkücülük.com" sitesinde yayımlandı. MHP'li başka bazı milletvekillerine ait görüntülerin de daha sonra yayınlanacağı iddia edildi. Ardından, MHP'nin o dönemdeki genel başkan yardımcıları Recai Yıldırım ve Metin Çobanoğlu'na ait olduğu iddia edilen görüntüler medyaya yansıdı.

MHP genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri Ümit Şafak, Recai Yıldırım, Metin Çobanoğlu, Osman Çakır, İhsan Barutçu, Ahmet Deniz Bölükbaşı, Bekir Aksoy, Mehmet Ekici ve Bülent Dinmez'e ait olduğu iddia edilen görüntülerin ardından istifalar geldi.

12 Haziran seçimine hazırlanan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, genel başkan yardımcıları ve milletvekillerinden oluşan ve "A Takımı" olarak nitelendirilen 10 yöneticisini kaybetti.

14 MAYIS’TA “İNCE” KUMPAS VE ODATV GAZETECİLİĞİ

14 Mayıs 2023 genel seçimleri öncesi Memleket Partisi Genel Başkanı ve dönemin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye seks kaseti kumpası kuruldu. İnce diye yayınlanan görüntülerin, İsrail ordusu askerlerine ait pornografik bir filmden alındığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilme sürecinde yaşanan seks kumpasında doğruları Odatv yazdı. Öyle ki, adaylıktan çekilme açıklamasında İnce, Odatv’ye ayrı bir parantez açarak, “Böylesine bir iftira furyasını Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir siyasetçi görmedi. Ve bütün bunlar olurken bu ülkenin savcıları, bu ülkenin gazetecileri bunlara değinmediler, Odatv hariç. Onu hariç tutuyorum.” dedi.

Kasetlerin en çok havada uçuştuğu dönem ise hiç şüphesiz 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi yaşananlar oldu. O dönem “Cemaat” olarak tarif edilen FETÖ’nün devlet içerisindeki militanlarıyla yerel seçimleri dizayn etmeye çalıştı.

Kaset kumpasından yavru vatan siyasetçilerinin de dili yandı. Bunun en yakın örneği Ekim 2021’de yaşananlardı. KKTC Başbakanı Ersan Saner, sosyal medyaya sızdırılan müstehcen videolardan sonra siyaseti bırakma kararı aldı.

SADECE SEKS Mİ? MONTAJ VİDEOLAR, YUMRUKLAR…

Elbette kumpaslar sadece “seks” merkezli olmadı…

14 Mayıs seçimlerinden önce düzenlenen AKP mitinglerinde vatandaşlara gösterilen Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Haydi” reklam filmine montaj ile PKK yöneticilerinden Murat Karayılan’ın görüntüsünün eklendi. Kılıçdaroğlu sonrasında Erdoğan’a 1 milyon TL’lik “montaj video” davası açtı.

Mesut Yılmaz, 1996'da ANAP Genel Başkanlığı döneminde, ziyarette bulunduğu Budapeşte'de yumruklu saldırıya uğradı ve burnu kırıldı. "Devleti mafyadan temizleyeceğim" diyen ilk başbakan olduğunu ifade eden Yılmaz, "Bu mesele benim meselem değil. Sizin meseleniz. Eğer ben bu meselenin üzerine gittim diye burnuma yumruk yemişsem, bu yumruk bana değil sizedir." diyerek saldırıyı değerlendirdi.

Sedat Peker, 2022’de tutukluyken eski başbakan Mesut Yılmaz’ın “kumar oynadığı” ve “dayak yediği” görüntüleri elinde bulundurduğunu, bu sayede de Yılmaz’dan 5 milyon dolar alarak, serbest bırakıldığını öne sürdü.

SAVCILARDAN TARİKAT LİDERLERİNE…

Kumpaslar sadece siyasilere de yapılmadı…

2002’de FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e terör örgütü kurmaktan dava açan dönemin Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM) Başsavcısı Nuh Mete Yüksel’e FETÖ tarafından kaset kumpası kuruldu.

“Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen tarikat lideri Ahmet Mahmut Ünlü de kaset kumpasıyla FETÖ’nün hedefine girdi. 28 Şubat sürecinde de Müslüm Gündüz aynı dertten muzdarip idi…

“Cübbeli” 2016’da konuyla ilgili, “Bunlar benimle baş edemeyince, bu kaset diyor şifreli, bunun şifresini sana bildirmiyoruz, bunu Ahmet Hoca'ya vereceksin. Benimle ilgili bir uydurma kumpas kaseti, tamamen fotomontaj. Bu kasetlerin hiçbirini mahkemede dosyaya koyamıyorlar. Kasetlerin imal tarihi 2008-2009. Delil olarak kullanacak kadar veri yok.” dedi.

MİNE KIRIKKANAT DETAYI

Gazeteci Mine Kırıkkanat ise geçtiğimiz sene eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında elinde “siyasi hayatını bitirebilecek bir kaset olduğu” iddiasında bulundu. Kırıkkanat, sonrasında özür diledi, “Kullanıldım” dedi. Ancak kimin kullandığını açıklamadı.

Yakın tarihimize damgasını vuran bu kumpaslar, Türk siyasetinin ayrılmaz bir parçası oldu. Siyasette seks dizaynı birçok “kelleyi” götürürken bu fırtınanın dinmesi pek de mümkün gözükmüyor...

Oğuz Ok

Odatv.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow