GEBELİKTE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA DİKKAT!

C VİTAMİNİ DİŞ ETLERİNİ KORUYOR

May 10, 2024 - 21:02
 0
GEBELİKTE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA DİKKAT!

GEBELİKTE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA DİKKAT!

www.iyipsikolog.com.tr 

Kadın ağız ve diş sağlığı, gebelik ve hormonal değişimlerin kadınların sağlığını etkilemesi nedeniyle büyük önem taşıyor. Hamilelik döneminde özellikle ilk üç ay içinde değişen hormonlar, anne vücudunun bebeği taşıması için hazırladığı vücut direncini değiştiriyor. Hamilelik öncesi kişinin diş eti problemi varsa, bu hamilelik döneminde ciddi sıkıntı yaratıyor. Gebelik dönemi başlamadan mutlaka diş hekimine gidilerek diş ve diş eti problemlerinin önüne geçilmesi gerektiğini savunan, Avrupa Estetik Diş Hekimliği Akademisi Üyesi, Divas in Dentistry Türkiye Temsilcisi Güzin Kırsaçlıoğlu, gebelik sürecinde de bu bakımın ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Kadınların ağız ve diş sağlığının erkeklerden farklı olmasının en büyük nedeni kadınlarda östrojen hormonunun hâkimiyeti ve değişimi olarak biliniyor. Ayrıca kadınlarda kemik yapısının yoğunluğunun erkeklerden farklı olması da dişleri saran ve koruyan kemiği etkiliyor. Bütün bu durumlar düzenli diş hekimi kontrolleri ile düzenlenebiliyor. 

C VİTAMİNİ DİŞ ETLERİNİ KORUYOR

Gebelik döneminde her ay mevcut değişimler, direkt diş ve diş eti sağlığını etkiliyor. Ağız ve diş sağlığını korumak adına beslenme alışkanlıkları ve diş dostu bir takım ürünleri kullanmanın oldukça önemli olduğunu vurgulayan, Avrupa Estetik Diş Hekimliği Akademisi Üyesi, Divas in Dentistry Türkiye Temsilcisi Güzin Kırsaçlıoğlu Ada çayı, yeşil çay, elma, çilek ve kivi gibi besinler dişin yüzeyinde temizleyici bir görev üstleniyor. Diş etlerini koruyan en önemli vitamin C vitaminidir. C vitaminin içerdiği asit nedeniyle, meyve ve sebze tüketiminin ardından diş fırçalarken kullanılan macunun asit dengeleyici olması çok önemlidir. Meyve ve sebze, özellikle çiğ sebzeler salata olarak tüketildiğinde içerisindeki sirke ve limon diş minelerini aşındırır. Kadın ağız ve diş sağlığını korumada etkin olan yiyecek ve içecekler bunlardır. Ayrıca diş fırçası ve macun seçimi de kadınlarda gebelik döneminde kendi diş boyutlarına göre olmalıdır” ifadelerini kullandı.

www.iyipsikolog.com.tr

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow