Gökçe Yeni Priştina Olur mu?

Gökçe, "Bu böyle yarım kalmayacak" diyerek, "Ben Burgra, geliyorum" diyor!

Dec 5, 2023 - 02:54
 0
Gökçe Yeni Priştina Olur mu?

Gökçe: İzmir'in Yeni Priştina'sı mı Olacak?

YEREL GÜNDEM / İZMİR

Yenigün gazetesinden Dede Yenigün'ün kulis bilgilerine göre;

Bugün bir siyasetçi ile yapılan sohbet sırasında, İzmir'in yeni büyükşehir belediye başkanının Buğra Gökçe olacağına dair kesin bir inanç dile getirildi. Bu önceki yazıda, Gökçe'nin istifasını sunması durumunda İzmir'e geri dönmemesi için daha büyük bir neden olması gerektiğini belirtmiştim. Gökçe, "Bu böyle yarım kalmayacak" diyerek, "Ben Burgra, geliyorum" havası yaratmış gibi görünüyor. Bu durum, CHP içindeki dengeyi alt üst etti çünkü Gökçe, aday adayı olmadan önce İzmir'de Soyer'in içerideki denge unsuru ve hala en güçlü ismiydi. Ancak şimdi işler biraz değişti, güçlü bir rakibi var ve bu adaya karşı çıkacak pek bir isim görünmüyor. Peki, İzmir cephesine bir göz atalım.

Aziz Kocaoğlu ekibinin İzmir'de artık güçlü olduğu kesin. Bu ekipten Gökçe'ye karşı çıkacak kim çıkar? Kocaoğlu, Gökçe'yi istemediğini söylüyor gibi görünse de, Gökçe'nin Soyer başkan olduktan sonra bile Kocaoğlu'nun fotoğrafını odasından aylarca indirmemesi, Kocaoğlu'nun Gökçe'ye hayır demesi pek inandırıcı gelmiyor. Kılıçdaroğlu ekibinden çıkacak biri var mı? Zaten Gökçe, Kılıçdaroğlu zamanında Ankara'dan İzmir'e transfer edilmedi mi? İstanbul'u arkasına aldığı da bir gerçek. İmamoğlu ekibinden birinin Gökçe'ye hayır demesi beklenir mi? İşte tam da bu nedenle denge bozuldu diyebiliriz.

Başa dönersek, Gökçe, Priştina olabilir mi? Aday olursa kesinlikle seçileceği söylenebilir. İzmir'de CHP'ye oy veren birçok kişi var gibi görünüyor. Şu anda bir değişim rüzgarı var ki...

Herkesle iyi ilişkiler kurduğunu da biliyoruz. Çözüm odaklı genel sekreterlik yıllarından, sağdan soldan, her kesimle iletişimi yüksek bir isimdi. İş dünyasının da kendisini sevdiği söylenmeye bile gerek yok sanırım. Şimdiye kadar kaç genel sekreterin ardından teşekkür mesajı yayınladığına dair kaç örnek var ki iş dünyasından?

Eğitimine baktığımızda lisans ve lisansüstü eğitimini Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama üzerine aldığını, Japonya Hükümeti'nin verdiği burs ile Japonya'nın kentlerinde planlama ve kentsel ulaşım yatırımları konusunda ikinci lisansüstü eğitimini Japonya'da yaptığını görüyoruz. Doktorasını ise ODTÜ'de Şehir Planlama üzerine tamamlamış. Bu eğitimlerden icracı, teknik bir başkan olabileceği anlaşılıyor.

İzmir'i yakından tanıyor. İthal aday söylemlerine pek uygun görünmüyor. Açıkçası, Gökçe'nin İzmir'i şu andaki birçok belediye yetkilisinden daha iyi bildiğinden ve tanıdığından eminim.

İzmir'deki CHP yorgunluğunu alabilir mi? Priştina kadar sempatik olmasa da bilgi ve tecrübeleri ile dikkat çekebilir. Üç büyükşehirde de önemli görevler alarak tecrübe kazandığını biliyoruz. Önyargıların aksine, Gökçe'nin başkan olması durumunda başkalarının İzmir ayağı gibi davranacağını düşünmüyorum. Zayıf bir siyasi figür olsaydı, her hamlede bir üst makama terfi edemezdi.

Uzun lafın kısası; siyasilerin ortak adayı olma potansiyeli, İzmir iş dünyası tarafından sevilmek, siyasi gücü, tecrübesi ve eğitimini düşünürsek, Gökçe gerçekten İzmir'de yeni bir marka olabilir. Ancak ilk aşamayı geçip geçemeyeceğini, yani aday olup olamayacağını göreceğiz. Gelişmeleri izleyip göreceğiz.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow