Naci Eren ve Uluköy, unutulmaz bir kartvizit

Sıradışı Belediye Başkanı Naci Eren'in arkasından...

May 24, 2024 - 10:46
 0
Naci Eren ve Uluköy, unutulmaz bir kartvizit

Naci Eren ve Uluköy, unutulmaz bir kartvizit

Celal Güner – Eğitimci

"Bugün elimde, önem verip bir köşede sakladığım kartvizit ve mektuplar arasından Naci Eren'e ait bir talep yazısı geçti.

Oğlu Bahri'nin Ankara'da üniversiteyi kazandığını ve yurt için yardım istediğini belirtiyordu yazıda.

1960'lı yılların Sonusa yollarında, babamın yakın arkadaşı olan Naci Amcam'ın eski arabasıyla, "Celal Oğlan" türküsünü söyleyerek gezdirdiği anılar canlanıyor gözümde. Daha sonra siyasete atılarak Türkiye İşçi Partisinde parladığı 1965'li yıllar ve partinin radyodan yaptığı propagandasıyla Türkiye'nin tanıdığı bir isim oldu.

1971 yılında öğretmen okulundayken, solcu bir öğretmenimden roman özeti ödevine yardım istedim. Bana, Yaşar Kemal'in "Yer Demir Gök Bakır" kitabını verdi. Kitap, ondan aldığım en önemli hediye ve hatıra olarak kalacak.

Uluköy Belediye Başkanlığı yıllarında hep dışardaydım. Ancak, özellikle hastalık dönemlerimde Doktor Osman Gürer ve birçok güzel zamanı birlikte geçirdiğimiz Faruk Canlı ağabeyden anılar dinledim.

Hep takım elbiseli, ince uzun boylu, yüzüne yakışan kalın bıyığı ve geriye taradığı perçemli saçları, kalın sesi ile düzgün konuşması, arkadaş canlısı ve insan sevgisiyle hatırlanacak biriydi. Işıklarda uyusun ve Allah rahmet eylesin.

Naci Amcamın oğlu Bahri ile ilgili yazdığı kartvizit, Bahri kardeşimizin vefat haberini almak üzüntü verdi.

Sinop'ta yaşayan Fatih Mehmet Aydın ile WhatsApp üzerinden yazıştık. Bahri'nin zor bir COVID dönemi geçirdiğini ve son olarak belki de onun varyantı olan bir enfeksiyon kapması sonucu Ankara'da vefat ettiğini, oğlu Deniz'i de yaklaşık 1,5 yıl önce kaybettiğini öğrendim. Genç yaşta genç ölümler daha da acıtıyor insanın yüreğini.

Üzgünüm. Kardeşi Aydan başta olmak üzere kederli ailesine, sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyorum.

Güle güle Bahri. Selam götür Babana ve Dostlarına…"

*

*

*

Naci Eren'in arkasından yazılanlar... / Mustafa Ekmekçi / 7 Mayıs 1992 Cumhuriyet

Haber olmayanlar...

Naci Eren, Amasya'nın Taşova ilçesine bağlı Uluköy bucağının belediye başkanıydı. Uluköy, geçmişte Sonusa köyü olarak bilinirdi. Naci Eren, uzun yıllar boyunca bu görevi başarıyla yürüttü. 1965 yılında Türkiye İşçi Partisi'nden milletvekili adayı oldu. Eğer 46 oy daha fazla alabilseydi, Urfa'dan seçilen Behice Boran'ın yerine Amasya'dan milletvekili seçilmiş olacaktı.

Naci Eren, Amasya yöresindeki devrimci ve demokratik hareketlerde önemli bir figürdü. Ancak 53 yaşında kansere yenik düştü. İki yıl boyunca acı çekti ve 21 Eylül 1988'de hayatını kaybetti. Naci Eren'in ölüm haberini, yeğeni Gültekin Eren verdi. Ölümünden sonra, Naci Eren, Mülkbükü köyündeki su deposunda yatarken, yanındakilere son sözlerini iletti:

"Ben ölüyorum, Ekmekçi'ye haber verin!"

Amcasının başucunda bulunan Gültekin Eren'i, Sosyalist Birlik Partisi'nin bir etkinliğinde gördüm. Tanıştık ve Gültekin Eren, şu sözleri söyledi:

"Ben Gültekin Eren. Size amcamın son sözlerini ilettiğimi hatırlıyor musunuz?"

Ben de ona, "Sizi arıyordum" dedim. "Naci Eren'in mesajını yazamadım ve bu beni derinden etkiledi. Bu, bir Cumhuriyet okurunun son dileğiydi ve ben bunu yazmalıydım, ama yazamadım!" dedim.

Naci Eren'in eşi Münevver Eren 2022 yılında vefat etmişti

*

FOTO:  Uluköy - 22 Ekim 2022 - Münevver Eren'in cenaze namazı...

Uluköy eski Belediye Başkanı merhum Naci Eren'in eşi, Bahri Eren ve Aydan Eren Turan'ın annesi, Osman Süha Turan'ın kayınvalidesi Münevver Eren (87) vefat  etti.

Merhumenin cenazesi, 22 Ekim 2022 Cumartesi günü, Uluköy Merkez Çarşı Camii'nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Uluköy Garipler Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.

www.yerelgundem.com

Kaynak: TASOVA.GEN.TR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow