Yargı Mensupları, AYM  Üyeleri  yarın herkesin huzuruna çıkacağı Sultan'dan korkmuyor mu?

Korkmuyorlarsa, korksunlar... Zira hak isteyen çok insanla, çocuklarla karşılaşacaklar!

Jan 10, 2024 - 18:40
Jan 14, 2024 - 05:13
 0
Yargı Mensupları, AYM  Üyeleri  yarın herkesin huzuruna çıkacağı Sultan'dan korkmuyor mu?

YUSUF İNAN YAZDI...

Yargı Mensupları, AYM  Üyeleri  yarın herkesin huzuruna çıkacağı Sultan'dan korkmuyor mu?

Anayasa Mahkemesi zaman zaman ilginç kararlar veriyor. Şaşırmıyorum değil. Tabiki de şaşırıyorum. Çünkü, AYM'nin bazı kararları fazlasıyla tartışmalı.

Bir tarafta inanılmaz demokratik kararlar alıyor. Basın özgürlüğü, diyor, AİHM kararlarını bile gölgede bırakan kararlara imza atıyor. Bir tarafta da basın özgürlüğünü ayaklar altına alan kararlar veriyor.

Hatta bu konuda yapılan başvuruları İNCELEMİYOR, İNCELEMEDEN REDDETTİK, diyor.

Bir gazeteci ve yazar olarak bu durumu anlayamıyorum. AYM, adamına göre mi karar alıyor, diye düşünmek durumunda kalıyorum.

Can Atalay, Selahattin Demirtaş, Osman Kavala gibi isimlere özel ilgi gösteriyor.

Gazetecilerin başvurularını yıllarca bekletiyor veya İNCELEMEDEN REDDETTİK diyor.

AYM önünde normal vatandaşlarla, Can Atalay, Selahattin Demirtaş, Osman Kavala gibi isimler eşit  değil mi?

AYM, Bireysel Başvuruları hangi kritere göre gündemine alıyor?

Açıktan Basın Kanunu çiğneniyor, lekelenmeme hakkı ihlal ediliyor, masumiyet karinesi ihlal ediliyor, özgürlükler kısıtlanıyor, çocukların hayatı tehlikeye atılıyor, AYM incelemeden reddettik diye cevap gönderiyor.

Acil koduyla yapılan Bireysel Başvuruyu 1 yıl 8 ay 26 gündür gündemine almıyor.

Bu tezat durumlar hakkında AYM Başkanı Sayın Zühtü Arslan ve AYM Üyelerinin bir cevabı var mı?

Anayasa Mahkemesi, 26 Ekim 2023 tarihinde verdiği kararla, Türk Ceza Kanunu'nun “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçunu düzenleyen 220/6 hükmünü iptal etti

220/7'ye dokunmadı!

Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi, örgüt üyesi olarak cezalandırılır (TCK 220/7). Yani, örgüte yardım eden kişinin cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıdır.

Yargı mensupları alınmasın. Türk Milleti yoruldu. Ömrünü adliyelerde geçirmekten, masum olduğunu ispata zorlanmaktan, haksızlıklara ve hukuksuzluklara maruz kalıp da hak aramaktan bitap düştü.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Zühtü Arslan, AYM’nin kuruluşunun 61. yıldönümünde, kamuoyunda adalet ve yargıya güven duygularının sarsıldığı dönemde çok önemli bir konuşma yaptı. “Asıl olan hukuktur” diyerek Anayasa’nın 138. maddesinde mahkemelere emir ve talimat verilmesinin, hatta tavsiye ve telkinde bulunulmasının yasaklandığını belirtti; yargı bağımsızlığını vurguladı: “Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı hakimin çekinmeden ve endişe duymadan, herhangi bir tesir altında kalmadan, tarafsız tutumla ve özgürce karar vermesidir.” Bunu derken Namık Kemal’in anlamlı bir beytini okudu:

“Bulunmazsa adalet milletin efradı beyninde

Geçer bir gün zemine, arşa çıksa paye-i devlet”

Söylediklerini doğrulayan bir örnek olarak 140 yıl önce, Abdülhamid Han döneminde Abdüllatif Suphi Paşa’nın reisliğini yaptığı İstinaf Mahkemesi’nin Namık Kemal hakkında beraat kararı verilmesinden hoşnut olmayan Padişah’a bu kararı hangi nedenle verdiğini izah eden cümlesini hatırlattı.

Namık Kemal dahil herkes mahkumiyet kararı verileceğini düşünüyordu. Bunun Padişahın arzusu olduğu da biliniyordu. Abdüllatif Suphi Paşa bir süre önce yazdığı yazıda Namık Kemal için “nebbaş” (mezar soyguncusu) ifadesini kullanmıştı. Karar beraat olunca herkes şaşırmıştı. Paşa karardan memnun olmayan Padişaha ilettiği mesajında kararının gerekçesini kısaca arz eder.

“Yarın ikimizin de huzuruna çıkacağımız büyük sultandan korkarım.”

Yargı mensupları, AYM Başkanı Sayın Zühtü Arslan ve AYM Üyeleri, Yargıtay Başkanı Sayın Akarcalı, Sayın Yargıtay Üyeleri, Sayın hakimler ve savcılar, yarın hepimizin huzuruna çıkacağı büyük Sultan'dan gerçekten korkuyorlar mı?

Korkmuyorlarsa, korksunlar...

Allah'a ve ahiret gününe inanıyorlarsa,korksunlar.

Çünkü, hak talebinde bulunacak çok insanla, anne ve baba ile çocuklarla, beşikteki bebeklerle karşılaşacaklar.

 

YUSUF İNAN / YEREL GÜNDEM

www.yerelgundem.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

İnstagramfondinan2016

E-Mail: editor@yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow