YILDIRIM-KARA: ÜRETİCİLERİMİZ EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALAMADI

KREDİ ÖDEMELERİ ERTELENMELİ

Dec 1, 2023 - 23:59
 0
YILDIRIM-KARA: ÜRETİCİLERİMİZ EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALAMADI

YILDIRIM-KARA: ÜRETİCİLERİMİZ EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALAMADI

YEREL GÜNDEM/ MERSİN

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, narenciye üreticilerinin Ziraat Bankası'ndan aldığı kredilerin ödeme dönemlerinin ertelenmesi talebiyle bir soru önergesi verdi.

Ankara'da gerçekleşen girişimde Yıldırım Kara, tarımsal girdi fiyat endeksindeki değişime dikkat çekerek, üreticilerin yaşadığı mağduriyeti vurguladı. Yıldırım Kara, tarımsal girdi fiyat endeksinin geçen yıla kıyasla ciddi bir artış gösterdiğine işaret ederek, özellikle narenciye üreticilerinin bu artışlar nedeniyle ciddi mağduriyet yaşadığını belirtti.

Hatay ilinin narenciye üretimi açısından önemli olduğunu ifade eden Yıldırım Kara, özellikle Dörtyol ilçesindeki mevsimlik işçi sorunu nedeniyle hasadın yapılamadığını ve üreticilerin emeklerinin karşılığını alamadığını dile getirdi.

Yıldırım Kara, soru önergesinde ayrıca narenciye üreticilerinin büyük bir kısmının Ziraat Bankası'ndan aldığı devlet sübvansiyonlu tarımsal kredilerin geri ödeme dönemlerinin ertelenmesi talebinde bulundu. Üreticilerin zor bir dönemden geçtiğini ve bu nedenle kredi ödemelerinin ertelenmesinin önemli olduğunu ifade eden Yıldırım Kara, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e şu soruları yöneltti:

  • Mahsulü dalında kalan depremzede narenciye üreticilerinin Ziraat Bankası'ndan aldığı devlet sübvansiyonlu kredilerin ödeme döneminin ertelenmesine dair herhangi bir planlamanız mevcut mudur?
  • Narenciye üretimi açısından zarar eden çiftçilerimiz için yeni kredi imkanlarına dair çalışmalar yürütülmekte midir?
  • Bakanlığınızın, Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte narenciye üreticilerimizin sorunlarına çözüm üretilmesi için ortaklaşa yürüttüğü bir çalışma mevcut mudur?
  • İhracat yapan firmaların çiftçilere ödeme yapmasında kolaylık sağlanması için özel kredi oranları düşünülmekte midir?

Yıldırım Kara, narenciye üreticilerinin yaşadığı sorunların çözümüne yönelik çaba sarf edilmesi gerektiğini ve üreticilerin toprağa küsmemesi için gerekli adımların atılması gerektiğini belirtti.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow