ABD’nin Ankara Büyükelçisi Flake: Ukrayna’nın savunması için Türk savunma sanayi ile işbirliği yapılıyor

“ABD ve Türkiye'nin anlaşamadığı konular elbette var”

Feb 15, 2024 - 20:23
 0
ABD’nin Ankara Büyükelçisi Flake: Ukrayna’nın savunması için Türk savunma sanayi ile işbirliği yapılıyor

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Flake: “Ukrayna’nın savunması için Türk savunma sanayi ile işbirliği yapılıyor"

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, devam eden Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna’ya sağlanan mühimmat stoğunun yenilenmesi ve arttırılması için Türk savunma sanayi ile işbirliği yapıldığını belirterek, “Teksas’ta Savunma Bakanlığı, bir Türk savunma firmasından tedarik edilen ekipmanla üç mühimmat hattı kuruyor” dedi.

Flake’in Türkiye-ABD ilişkilerine dair kaleme aldığı makale, Utah merkezli haber sitesi Deseret News'ta yayınlandı.

"Türkiye ile güçlü bir ilişki Amerika'nın çıkarınadır" başlıklı yazısında Flake, yakın zamanda İstanbul Boğazı'nda, Asya'dan Avrupa yakasına yüzdüğünü ve bunun bir saatten biraz fazla sürdüğünü dile getirdi.

Asya ve Avrupa'yı birleştiren Türkiye ve İstanbul'un coğrafi konumlanışının felsefi olarak Doğu-Batı ayrımına da referans verdiğini kaydeden Flake, "Benzer biçimde savaş kuzeyde Ukrayna'yı, güneyde Gazze'yi kasıp kavururken, Türkiye yine tam ortada konumlanıyor" ifadesini kullandı.

“F-16 onayı çok önemli ve anlamlı”

Büyükelçi Flake, ABD Kongresi'nin geçen hafta Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satışını onaylamasının taraflar açısından çok önemli ve anlamlı olduğunu kaydederek, onayın, iki ülkenin güçlü ikili ilişkisinin, kolektif çıkarlara uygun olduğu yönündeki taahhüdüne işaret ettiğini belirtti.

NATO'nun ikinci büyük ordusuna sahip Türkiye'nin F-16 filosunun, örgütün gücü açısından kritik önem taşıdığına ve gelecekte müttefikler arasında birlikte çalışabilirliği garantilediğine değinen Flake, ikili ilişkilerin bunun da ötesinde olduğunu ifade etti.

“Türkiye’nin Ukrayna’ya insansız hava aracı satışları Rusya’nın çabalarını baltalamaya devam ediyor”

Flake, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşa ve Türkiye’nin rolüne değinerek, "Türkiye, Rusya'nın 2014 yılında Ukrayna'yı ilk işgalinden bu yana Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği kararlı biçimde sürdürüyor. Türkiye'nin Ukrayna'ya sattığı son derece etkili insansız hava araçları, Moskova'nın 2022'deki geniş çaplı işgal heveslerini boşa çıkarmış ve Rusya'nın savaş çabalarını baltalamaya devam etmiştir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Montrö Anlaşması’yla boğazları kapatarak Rus savaş gemilerini Karadeniz’den uzak tuttuğunu belirten Büyükelçi, savaşın küresel gıda güvenliğini tehlikeye atması üzerine Türk diplomatların, yaklaşık 33 milyon ton tahılın 40'tan fazla ülkeye güvenli geçişini sağlayan Karadeniz Tahıl Girişimi'ni müzakere ettiğini dile getirdi.

Flake, Karadeniz'deki güçlerden biri olan Türkiye'nin, tahıl ve diğer temel malların taşınması konusunda mayınların etkisini minimize ettiğine de dikkat çekti.

"Türkiye'nin diyalog kurma becerisi eşsiz"

Flake, Türkiye'nin, dünyanın pek çok köşesinde nüfuzunu, tarihi bağlarını ve ekonomik gücünü kullanmasını ümit ettiklerini kaydederek, Ankara'nın "rakiplerimizle bizim yapamayacağımız şekillerde ve yerlerde diyalog kurma becerisinin eşsiz olduğunun” altını çizdi.

Türkiye'nin Gazze'deki ihtilafın çözümünde rol oynayabilecek konumda olduğunu belirten Flake, Ankara'nın da Washington gibi, Filistin devletinin kurulmasının kalıcı barış için en iyi yol olduğuna inandığını söyledi.

Flake ayrıca, "Türkiye'nin Sahraaltı Afrika ve Orta Asya'da Çin'e güvenilir bir alternatif olduğunu kanıtladığı" ifadelerini kullandı. Büyükelçi, bu coğrafyadaki ülkelerin borç tuzağı olmadan kaliteli altyapı ihtiyaçlarını Türkiye’den karşılayabileceğine değindi.

"İşbirliği ile 155 milimetrelik mermilerin yüzde 30’u Teksas’tan sağlanacak”

Jeff Flake, insansız hava araçlarından ileri teknoloji bileşenlerine, motorlardan top mermilerine kadar devam eden Türk savunma sektörü dönüşümünün, ABD savunma tedarik zincirinin ve NATO'nun gücünün ayrılmaz parçası olduğunu kaydetti.

Rusya'nın geniş çaplı işgaline karşı Ukrayna'nın savunmasına sağlanan yardımın ardından yenilenmesi gereken kritik mühimmat stoklarını arttırmak için Türk savunma sanayi ile işbirliği yapıldığını belirten Flake, “Teksas'ta Savunma Bakanlığı, bir Türk savunma firmasından satın alınan mühimmatla üç savunma hattı kuruyor” dedi.

Flake, ABD-Türkiye savunma ortaklığı sayesinde gelecek yıl itibarıyla, ABD'de üretilen 155 milimetrelik mermilerin tahmini yüzde 30'unun Teksas'taki fabrikalardan sağlanacağını söyledi.

Önümüzdeki yıl itibariyle, ABD-Türkiye savunma ortaklığı sayesinde Amerika'da üretilen 155 mm'lik mermilerin tahmini yüzde 30'u bu Teksas fabrikalarından gelecek.

“ABD ve Türkiye'nin anlaşamadığı konular elbette var”

Jeff Flake, “ABD ve Türkiye'nin anlaşamadığı konulara da” değindi.
Türkiye'nin IŞİD karşıtı koalisyonun önemli bir üyesi olduğunu hatırlatan Flake, ancak Ankara ile Washington'un IŞİD’e karşı mücadele konusunda yaklaşımlarının her zaman uyumlu olmadığını aktardı.

Büyükelçi Flake, söz konusu ayrışmaları aşmak için ve diğer zor konular üzerinde işbirliği içerisinde çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Eylül 2021'de "Türkiye'nin vazgeçilmez bir müttefik olduğunu" söylediğini hatırlatan Flake, şimdiye kadar yaşananların Ankara'nın önemini doğruladığını savundu.

Flake, Kongre’deki eski meslektaşlarının F-16 satışını gerçeğe dönüştürerek, iki ülke arasındaki ikili ilişkiyi canlandırma fırsatı sunduğunu söyledi ve "Doğru olanı yaptılar" diye ekledi.

voa

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow