FETÖ’de İç Savaş: Fetullah Gülen'in Yeğeninin Açıklamaları ve İstihbarat Raporu

Fetullah Gülen'in Yeğeninin Açıklamaları ve İstihbarat Raporu

Jun 7, 2024 - 15:54
 0
FETÖ’de İç Savaş: Fetullah Gülen'in Yeğeninin Açıklamaları ve İstihbarat Raporu

FETÖ’de İç Savaş: Fetullah Gülen'in Yeğeninin Açıklamaları ve İstihbarat Raporu

Sözcü'den Aytunç Erkin'inden sıradışı FETÖ analizi!

Son bir haftadır Fetullahçı Terör Örgütü'nde (FETÖ) yaşanan "iç savaş" gündemin en sıcak konularından biri. Fetullah Gülen’in yeğeni Ebuseleme Gülen, amcasının Cevdet Türkyolu tarafından Pensilvanya’daki malikaneden götürüldüğünü açıkladı. Bu açıklama, örgüt içinde uzun süredir devam eden kavgayı yeniden gündeme taşıdı. Türkyolu’nun, Gülen’i kontrol altında tutarak kimseyle görüştürmediği belirtiliyor. Türk istihbaratının üç yıl önce hazırladığı rapor, bu iç savaşın kodlarını ve örgütteki güç mücadelesinin detaylarını gözler önüne seriyor.

Gülen'in Demans Hastalığı ve Otorite Boşluğu

İstihbarat raporunda, başarısız darbe girişiminin ardından FETÖ içinde yaşanan kriz, Gülen’in demans hastalığının ilerlemesi ve bu durumun örgüt içindeki otorite boşluğuna yol açtığı belirtiliyor. Raporda, Gülen’in ilk öğrencileri olan ve örgütte "kadim abiler" olarak bilinen İsmail Büyükçelebi, Mehmet Ali Şengül ve Abdullah Aymaz’ın tasfiyesi ile Mustafa Özcan’ın bu süreçteki rolüne dikkat çekiliyor. Özcan’ın, örgüt içindeki güç mücadelesinde "kadim abiler"in desteğini almaya çalıştığı vurgulanıyor.

Mustafa Özcan ve Güç Mücadelesi

Raporda, Mustafa Özcan’ın Mehmet Ali Şengül ile yaptığı görüşme yer alıyor: “Şengül hocam, biliyorsunuz ki hocamız çok hasta ve yaşlandı. Hizmet hareketimizi idare edemiyor. Eğer siz de uygun görürseniz, ben cemaatin yeni lideri olmaya talibim ve sizden benim yanımda yer almanızı istirham ediyorum” dediği, Şengül’ün ise “Ne kadar sana vefa borcum olsa da ne sen ne de başka biri için büyüğümüzün karşısında yer alamam” dediği belirtiliyor. Şengül’ün bu cevabından sonra Özcan’ın farklı stratejilere yöneldiği biliniyor.

Mehmet Ali Şengül’ün Şüpheli Ölümü

Mustafa Özcan’ın, Mehmet Ali Şengül’ü tasfiye ettiği iddia edilen raporda, Şengül’ün 15 Nisan 2021 tarihinde Covid-19 teşhisi konularak hastaneye yatırıldığı ve burada şüpheli bir şekilde öldüğü anlatılıyor. Şengül’ün tedavisi olumlu seyretmesine rağmen, Mustafa Özcan’ın doktorlara yüklü miktarda para vererek ölümünü hızlandırdığı ve 11 Temmuz 2021 tarihinde doktoruna “artık fişini çekebilirsiniz” dediği iddia ediliyor.

İsmail Büyükçelebi’ye İtibar Suikastı

Raporda, İsmail Büyükçelebi’nin örgüt içindeki itibarını kaybetmesi süreci de yer alıyor. Büyükçelebi’nin referansıyla ABD’de fizyoterapistlik yapan Dr. Haldun Çetinkanat’ın taciz ve tecavüz skandalı sonrası Büyükçelebi’nin itibarının zedelendiği belirtiliyor. Mustafa Özcan’ın, Cevdet Türkyolu aracılığıyla bu skandalı örgüt içinde yayarak Büyükçelebi’yi itibarsızlaştırdığı ifade ediliyor.

Örgüt İçindeki Güç Mücadelesi

Türk istihbarat raporunda, Mustafa Özcan’ın örgüt liderliğine giden yolda en güçlü rakiplerini tasfiye ettiği ve örgüt içindeki dengeleri kendi lehine çevirdiği belirtiliyor. Özcan’ın sıradaki hedefinin, örgütün ABD yapılanmasında etkin olan Barbaros Kocakurt olduğu değerlendirilirken, Kocakurt’un ekarte edilmesi halinde Özcan’ın, Gülen’in ölümünü beklemeden liderliği ele geçireceği öne sürülüyor.

Sonuç

Bugün örgüt içinde yaşanan kavganın ayak sesleri, üç yıl önce hazırlanan bu istihbarat raporunda detaylı bir şekilde yer alıyor. FETÖ’deki iç savaş, örgütün geleceğini şekillendirmeye devam ederken, Türk istihbaratı örgüt içindeki bu güç mücadelesini yakından takip ediyor.

www.yerelgundem.com

Kaynak: Aytunç Erkin / Sözcü

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow