Nvidia 430 milyar dolar değer kaybıyla yeniden üçüncü sıraya geriledi

Şirketin CEO'sundan hisse satışı

Jun 25, 2024 - 22:30
 0
Nvidia 430 milyar dolar değer kaybıyla yeniden üçüncü sıraya geriledi

Nvidia 430 milyar dolar değer kaybıyla yeniden üçüncü sıraya geriledi

Geçtiğimiz hafta Microsoft ve Apple'ı geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi olan Nvidia, üç günde yüzde 6,7 geriledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli çip üreticisi Nvidia, dünyanın en değerli şirketleri arasında yeniden üçüncü sıraya geriledi.

Şirket hisselerinde üç gün üst üste yaşanan düşüşlerin ardından son olarak Pazartesi yaşanan yüzde 6,7 oranındaki gerileme 430 milyar dolar değer kaybına yol açtı.

Son iki aylık dönemde yaşanan en sert düşüş olan bu gerileme, yükselen hisselerin getirdiği satış dalgasından kaynaklandı.

Geçtiğimiz hafta 3.34 trilyon dolar değeriyle Microsoft'u geride bırakan Nvidia'nın piyasa değeri 2.9 trilyon dolara geriledi.

Nasdaq borsasında geçen hafta 140 dolara kadar çıkan Nvidia hisseleri, Pazartesi itibarıyla 118 dolara kadar geriledi.

Yapay zeka konusundaki kamuoyu çılgınlığı, Nvidia'nın hisse senedi fiyatının son yıllarda yükselmesine neden oldu. Şirket hisseleri 2024 yılında şu ana kadar yüzde 140 artış gösterdi.

Bu artış, Nvidia'nın ekran kartı çiplerinin yapay zeka modellerini eğitmek ve çok yönlü görüntüler oluşturmak için verileri hızlıca düzenleyebilmesinden kaynaklandı.

Yatırımcısına bu yıl yüzde 140 kazandıran Nvidia, yapay zekâ sektörünün önde gelen şirketlerinden Super Micro Computer Inc.’nin ardından en iyi performans sergileyen ikinci hisse oldu.

Pazartesi itibariyle hisseleri 826 dolardan işlem gören Super Micro Computer Inc., yatırımcısına bir yılda yüzde 280 civarında kazandırdı.

Şirketin CEO'sundan hisse satışı

Nvidia'nın hisse fiyatı yükseldikçe, bazı yatırımcılar hisse senedi satarak kazançlarını nakde çevirmeye heveslendi.

Cuma günü Nvidia'nın Yönetim Kurulu Başkanı (CEO) ve kurucu ortağı Jensen Huang'ın geçen hafta başında firmadaki hisselerinden yaklaşık 95 milyon dolar değerinde satış yaptığı ortaya çıktı.

Bazı analistler tarafından Nvidia'daki dalgalanmanın daha geniş çaplı bir piyasa düşüşünü tetikleyebileceğinden endişe edilse de, analistlerin çoğu şirket için hala güçlü bir gelecek öngörüyor.

AJ Bell'de yatırım direktörü olan Russ Mould, "Dün gece bazı ABD teknoloji hisselerinde yaşanan satışlar kalıcı bir hasar yaratmış gibi görünmüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Mould, "Kuşkusuz, Nvidia'daki yaklaşık yüzde 7'lik düşüş, piyasada bir değişim gördüğümüze dair alarm zillerini çalmış olabilir. Hisse senetlerinin her zaman düz bir çizgide hareket etmediğini hatırlamanın önemli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

"Herkes Nvidia'ya hücum ettiğinde, insanlarda muhtemel bir kazancı elden kaçırma korkusu ortaya çıktı. Böylece daha da fazla insan da aynı şeyi yaparak hisseleri daha da artırdı. Aynı şey tersi için de geçerli; bir satış dalgası, diğerlerinin de kalabalığı takip edip paniğe kapılmasıyla daha da şiddetlenebilir."

Nvidia bu yılın sonlarına doğru Hopper teknolojisinin yerini alacak olan yeni ve geliştirilmiş çipi Blackwell'in sevkiyatına başlayacak.

Bazı analistler bunun şirketin hisse senetlerinin değerinde bir başka patlamayı tetikleyebileceğine inanıyor.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow