Rusya'nın Korkunç Saldırısı Sonrası Ukrayna'da Felaket

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba: Putin ve Rusya'nın barış anlayışı bu

Jul 8, 2024 - 15:38
 0
Rusya'nın Korkunç Saldırısı Sonrası Ukrayna'da Felaket

Rusya'nın Korkunç Saldırısı Sonrası Ukrayna'da Felaket

YEREL GÜNDEM / KYİV, UKRAYNA

Kyiv, Ukrayna - Ukrayna'nın en büyük çocuk hastanelerinden biri olan Okhmatdyt, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik gerçekleştirdiği bir başka büyük füze saldırısı sonucunda ciddi hasar gördü. Olayda yaralanan çocuklar olduğu bildirilirken, acil durum ekipleri ve Kyiv'in sıradan sakinleri enkazı kaldırmak için seferber oldu.

Gün içinde başka bir hastane daha saldırıya uğradı ve bu durum Rusya'nın tıbbi tesisleri ve sivil altyapıyı hedef aldığını bir kez daha ortaya koydu. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, bu saldırının Rusya'nın gerçek yüzünü ve Putin'in barış misyonlarına ve tekliflerine karşı olan tutumunu gösterdiğini belirtti.

Saldırılar sadece Kyiv ile sınırlı kalmayıp, Dnipro, Kryvyi Rih, Slovyansk ve Kramatorsk gibi diğer şehirlerde de sivilleri hedef aldı. Şu ana kadar Ukrayna genelinde en az 27 kişi hayatını kaybetti ve 100'den fazla kişi yaralandı. Bu sayılar hala artabilir.

Bu barbarca saldırı, tüm dünyayı, liderleri ve ülkeleri, Ukrayna'ya ek hava savunma sistemleri ve mühimmat sağlamaya çağırıyor. Kuleba, ortaklarına gecikmeden karar almaları çağrısında bulundu. Başkan Volodymyr Zelenskyy'nin Polonya Başbakanı Donald Tusk ile yaptığı basın toplantısında belirttiği gibi, Ukrayna, BM Güvenlik Konseyi üye devletlerine, Rusya'nın Ukrayna'nın sivil altyapısına yönelik saldırılarını görüşmek üzere acil bir toplantı yapma talebinde bulundu.

Kuleba, tüm ülkeleri ve uluslararası kuruluşları bugünkü saldırıyı şiddetle kınamaya, Ukrayna'nın hava savunma yeteneklerini güçlendirmek için acil adımlar atmaya ve çocukların ve diğer sivillerin katledilmesini hoş görmemeye çağırdı.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow