Türk Tabipleri Birliği'nin Görevden Alınması Kararı Hakkında Konuştu

Türk Tabipleri Birliği'nin Görevden Alınması Kararı Hakkında Konuştu

Dec 1, 2023 - 14:02
 0
Türk Tabipleri Birliği'nin Görevden Alınması Kararı Hakkında Konuştu

Adalet Bakanı Tunç'tan 'Türk Tabipleri Birliği' Kararına İlişkin İlk Açıklama - Gazze Saldırısı ve Uluslararası Sistem Değerlendirmesi

YEREL GÜNDEM / ANKARA

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Gazze'deki Gelişmeler ve Türk Tabipleri Birliği'nin Görevden Alınması Kararı Hakkında Konuştu

Son dakika gelişmesi... Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargı Reformu Stratejisi ve İnsan Hakları Eylem Planı Toplantısı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Gazze'deki ateşkesin sonlanması ve İsrail'in saldırılarının başlaması konusuna değinen Tunç, aynı zamanda Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi'nin görevden alınması kararına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Gazze'deki durumu değerlendiren Tunç, Filistinlilerin topraklarının yıllardır işgal altında olduğunu belirterek, uluslararası toplumun insan hakları ihlallerine sessiz kaldığını ifade etti. ABD'nin de dahil olduğu birçok ülkenin İsrail'e destek verdiğini söyleyen Bakan Tunç, bu durumun eninde sonunda Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanacağına inandıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Gazze için yürüttüğü diplomasi çabalarını da vurguladı.

Tunç, uluslararası sistemin insanlık sorunlarına çözüm getiremediğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uzun zamandır bu konuda uyarılarda bulunduğunu söyledi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde 14 ülkenin ateşkese karşı oy kullandığını belirterek, uluslararası sistemdeki zayıflıklara dikkat çekti.

Ayrıca, Adalet Bakanı Tunç, Türk Tabipleri Birliği'nin Merkez Konseyi'nin görevden alınması kararı hakkında da açıklamalarda bulundu. TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın Türk askeri ile ilgili iddialarının kabul edilemez olduğunu belirten Tunç, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bu nedenle dava açtığını ve yargının bir karar verdiğini ifade etti. Tunç, sürecin yargısal bir karar olduğunu ve hep birlikte süreçleri takip edeceklerini belirtti.

Bakan Tunç ayrıca, eski bankacı Seçil Erzan'ın futbol dünyasının ünlü isimlerini dolandırma davası hakkında da bilgi vererek, yargılama sürecinin devam ettiğini ve ikinci duruşmanın 12 Ocak'ta görüleceğini söyledi.

Gelişmelerin ardından Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi, TTB Merkez Konseyi'nin görevden alınmasına karar verdi. Mahkeme, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı açısından pasif husumet yokluğu nedeniyle usulden reddine, merkez konsey başkanlığı yönünden ise mevcut konsey başkanı ve üyelerinin görevden alınmasına hükmetti.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow