AB Rusya yaptırımlarını delenler için ihbar hattı kurdu

İHBARCILARIN KİMLİKLERİ KORUNACAK

Feb 26, 2024 - 02:25
 0
AB Rusya yaptırımlarını delenler için ihbar hattı kurdu

AB Rusya yaptırımlarını delenler için ihbar hattı kurdu

AB, Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımların delinmesini ve kaçınılmasını engellemek için yeni bir ihbar hattı kurdu. Bu hat sayesinde, AB vatandaşları ve işletmeler, kimliklerini gizleyerek yaptırım ihlallerini anonim olarak rapor edebilecekler.

Avrupa Birliği (AB), Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve devam eden savaşın ardından, yaptırımların delinmesi ve kaçınılmasına karşı önlem olarak yeni bir adım attı. AB'nin dış politika ve güvenlik hedeflerini desteklemek amacıyla uygulanan yaptırımlar; çatışma çözümleri, terörizmle mücadele, kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarının teşviki gibi konuları kapsıyor. AB üyesi ülkeler, bu yaptırımların uygulanmasından ve ihlallerin cezalandırılmasından sorumlu tutulurken, Avrupa Komisyonu da üye devletlerdeki uygulama ve denetimi gözlemliyor.

AB yaptırımlarının etkinliği, doğru bir şekilde uygulanmalarına bağlı. İhlallerin, kaçınma ve dolanma vakalarının açığa çıkarılmasında ilk elden bilgi paylaşımı önemli bir araç olarak görülüyor. AB vatandaşları, işletmeciler ve AB içinde faaliyet gösteren herhangi bir işletme, yaptırımlara ilişkin hukuki yükümlülüklere tabi tutuluyor. Avrupa Komisyonu, vatandaşları yaptırım ihlalleri hakkında bilgi vermeye ve böylece bu ihlallerin araştırılmasına ve AB'de yaptırım uyumunun sağlanmasına yardımcı olmaya çağırıyor.

İHBARCILARIN KİMLİKLERİ KORUNACAK

Bu kapsamda, AB Yaptırımları İhbar Hattı aracılığıyla kimliğinizin korunacağı ve anonim olarak iletişim kurabileceğiniz bir sistem kuruldu. Bu sistem, AB yaptırımlarının ihlal edilmesi durumlarını rapor etmenizi sağlıyor.

Rusya'nın 24 Şubat 2022'de başlayan işgal girişimi sonucunda Ukrayna'nın %18'lik bir kısmı şu anda işgal altında bulunuyor. Savaş nedeniyle 6,4 milyondan fazla Ukraynalı mülteci durumuna düşmüş durumda. Avrupa Komisyonu'nun bu akşam aldığı kararla, yaptırım ihlallerine karşı mücadelede yeni bir dönem başlatılmış oluyor.

KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow