ABD 50 yıl aradan sonra Ay'a döndü: Odysseus, yüzeye iniş yaptı

Ay'ın etrafında fazladan bir tur attı

Feb 23, 2024 - 23:28
 0
ABD 50 yıl aradan sonra Ay'a döndü: Odysseus, yüzeye iniş yaptı

ABD 50 yıl aradan sonra Ay'a döndü: Odysseus, yüzeye iniş yaptı

Intuitive Machines'ın uzay aracı Ay'a indi. İniş, NASA'nın 1972'deki Apollo ay misyonundan bu yana ABD'yi ilk kez Ay'ın yüzeye geri getirdi.

ABD'de Teksas merkezli Intuitive Machines şirketi tarafından yapılan ve uçurulan bir uzay aracı Ay'ın güney kutbu yakınlarına iniş yaptı. 

Böylece Odysseus olarak adlandırılan mürettebatsız altı ayaklı robot iniş aracı, yarım yüzyıldan uzun bir süredir Ay'a inen ilk Amerikan uzay aracı oldu.

NASA, inişin, Ay'a bilimsel keşif görevleri için ticari olarak uçurulan bir uzay aracı ekibi gönderme hedefinde büyük bir başarı olduğunu duyurdu. 

NASA Yöneticisi Bill Nelson, Intuitive Machines'in "hayatının inişini başardığını" söyledi. 

Şirket sosyal medya platformu, araçta kesintili iletişimin ardından X'te bir mesaj yayınlayarak uçuş kontrolörlerinin "Odysseus'un dik durduğunu ve veri göndermeye başladığını doğruladıklarını" söyledi.

Şirket, iniş aracının Ay'ın güney kutbu yakınlarındaki hedefine ulaşıp ulaşmadığı da dahil olmak üzere ek ayrıntı vermedi. 

Görev direktörü Tim Crain, şirketin Houston'daki kontrol merkezinde tansiyonun yükseldiğini belirterek, "Şüphesiz teyit edebileceğimiz şey, ekipmanımızın Ay'ın yüzeyinde olduğudur" dedi.

Intuitive Machines CEO'su Steve Altemus, "Yüzeydeyiz ve iletim yapıyoruz. Ay'a hoş geldiniz." diye konuştu. 

Şirketin inişten iki saat sonra yaptığı duyuruya göre veriler gelmeye başladı. 

İniş, NASA'nın 1972'deki Apollo ay misyonundan bu yana ABD'yi ilk kez Ay'ın yüzeye geri getirdi.

Ay'ın etrafında fazladan bir tur attı

Intuitive Machines aynı zamanda Ay'a iniş yapan ilk özel şirket oldu. Bir başka ABD şirketi olan Astrobotic Technology de geçen ay bunu denemiş ancak Ay'a ulaşamamış ve iniş aracı Dünya'ya geri çakılmıştı. 

İnişten önceki son birkaç saat, iniş aracının lazer navigasyon sistemi arızalandı. Şirketin uçuş kontrol ekibi NASA'nın deneysel bir lazer sistemini devreye soktu. Bu son dakika değişikliği için zaman kazanmak amacıyla iniş aracı Ay'ın etrafında fazladan bir tur attı.

Bu değişikliğin gerçekleşmesiyle Odysseus Ay'ı süzen bir yörüngeden alçaldı ve güney kutbuna yakın uçurumlar ve kraterler arasında nispeten düz bir noktayı hedefleyerek kendini yüzeye doğru yönlendirdi.

Uzay ajansı, astronotların birkaç yıl içinde planlanan dönüşü öncesinde iniş aracını inşa etmesi ve uçurması için şirkete 118 milyon dolar verdi.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow