İlk beş ayda konkordato sayısı rekor kırdı: Ekonomide zincirleme etki endişesi

EN RİSKLİ SEKTÖRLER: TEKSTİL VE İNŞAAT

Jun 4, 2024 - 07:55
 0
İlk beş ayda konkordato sayısı rekor kırdı: Ekonomide zincirleme etki endişesi

İlk beş ayda konkordato sayısı rekor kırdı: Ekonomide zincirleme etki endişesi

Ekonomide yaşanan durgunluk, maliyetlerin artması ve finansman erişiminde yaşanan sıkıntılar, konkordato başvurularında son yılların en yüksek seviyesine ulaşılmasına neden oldu. Yılın ilk beş ayında konkordato sayısı 500’e dayanırken, iş dünyası bu durumun zincirleme etkisinden endişe ediyor.

Ekonomik durgunluk, artan maliyetler ve finansmana erişimdeki güçlükler, şirketleri konkordato başvurusuna yönlendiriyor. Yılın ilk beş ayında 491 şirket konkordato ilan ederken, bu rakam geçen yılın toplamını geride bıraktı. Uzmanlar, yıl sonunda konkordato sayısının 1000'e ulaşabileceğinden endişe ediyor.

Yılın ilk beş ayında konkordato başvuruları 491’e ulaştı ve bu sayı, geçtiğimiz yılın tamamına yaklaşmış durumda. Konkordatotakip.com sitesinin Basın İlan Kurumu verilerinden derlediği bilgilere göre, bu dönemde geçici mühlet kararı verilen dosya sayısı 491, kesin mühlet kararı verilen dosya sayısı ise 202 oldu. Geçen yılın tamamında 519 konkordato kararı alınmıştı ve bu yıl sayının 1000’e ulaşmasından endişe ediliyor.

EN RİSKLİ SEKTÖRLER: TEKSTİL VE İNŞAAT

Ekonomi gazetesinin haberine göre; konkordato başvurularının sektörel dağılımına bakıldığında, tekstil sektörü 35 konkordato kararı ile başı çekiyor. Tekstil ve konfeksiyon sektörlerinde toplamda 48 konkordato başvurusu yapılmış durumda. İnşaat sektörü ise 27 konkordato kararı ile ikinci sırada yer alırken, mobilya sektörü 19 konkordato başvurusu ile dikkat çekiyor.

HIZLI KONKORDATO KARARLARI İŞ DÜNYASINI ENDİŞELENDİRİYOR

Konkordato süreçlerinde mahkemelerin yeterli teknik inceleme yapmadan acele kararlar alması, iş dünyasında ciddi endişe yaratıyor. İş dünyası temsilcileri, konkordato kararı alan şirketlerin borçlulara karşı koruma sağlarken alacaklıların mağdur edildiğini belirtiyor. Ayrıca, 700 güne çıkan tasdik kararlarının mağduriyetleri artırdığına dikkat çeken temsilciler, konkordato süreçlerinin daha etkin ve titiz incelenmesini talep ediyor.

GÜVEN EROZYONU VE VADELİ SATIŞ ZORLUKLARI

TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sanayi Meclis Başkanı Şeref Fayat, hazır giyim sektöründe yaşanan finansman sorunlarına ve güven erozyonuna dikkat çekti. Fayat, "Nakit akışında büyük zorluklar yaşanıyor. Firmalar vadeli satışlarda daha temkinli davranıyor ve bu da sektörde güven kaybına neden oluyor" dedi.

KOBİ'LERİN ZOR DURUMU

 İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel, enflasyonla mücadele ve finansmana erişim zorluklarının KOBİ'leri zor durumda bıraktığını belirtti. Önel, "Birçok işletme konkordato veya tasfiye ile mühlet kazanmaya çalışıyor. Piyasada 'daha az iş, daha az müşteri' tutumu hakim" dedi.

Konkordato komiserliği ve avukatlığı yapan  İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Türkay Özdemir, konkordato süreçlerinde suistimal olabileceğine dikkat çekti. Özdemir, "Konkordato sürecinin maliyeti 2 ila 7 milyon TL arasında değişiyor. Şirketlerin marka değerinin gereğinden yüksek gösterilmesi yanıltıcı olabiliyor" dedi.

ŞİRKET KAPANIŞLARI VE TASFİYELER ARTIYOR

TOBB'un verilerine göre, Ocak-Nisan döneminde kapanan şirket sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %27,4 artarak 7.158’e çıktı. Aynı dönemde tasfiye kararı alan şirket sayısı %11 artışla 8.485 oldu. Kurulan şirket sayısı ise %18,6 azalarak 35.998’e geriledi.

KARŞILIKSIZ ÇEK ORANINDA ARTIŞ

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi verilerine göre, ocak-nisan döneminde bankalara ibraz edilen çek tutarı %9 artarken, karşılıksız çıkan çek adedi %95 artışla 75 bine ulaştı. Karşılıksız çeklerin tutarı %293 artarak 43 milyar TL’ye çıktı. Karşılıksız çeklerin oranı tutar bazında %2, adet bazında ise %1,3 oldu.

KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow