İsrail Hamas’ın saldıracağını biliyor muydu?

İsrailli askeri ve istihbarata yetkilisi tarafından görüldü.

Dec 2, 2023 - 19:00
 0
İsrail Hamas’ın saldıracağını biliyor muydu?

İsrail Hamas’ın saldıracağını biliyor muydu?

Amerikan New York Times gazetesi İsrail ordusunun Hamas’ın İsrail topraklarına bir saldırı düzenleme planından haberdar olduğunu belirten bir haber yayınladı.

Gazetenin haberine göre İsrailli komutanlar bu konudaki uyarıları ya dikkate almadı ya da önemsemedi.

Gazete haberinde İsrailli yetkililerin kod adı Eriha Duvarı olarak nitelenen ve Hamas’ın İsrail’in güneyine saldırı varsayımını içeren 40 sayfalık savaş planına sahip olduklarını belirtti.

Belgenin İsrail tarafından nasıl ele geçirildiği belli değil ama savaş planının tercüme edildiği, bu nedenle muhtemelen Arapça olduğu ve doğrudan Hamas’tan ele geçirilmiş olabileceği belirtiliyor.

İsrail ordusundan haberle ilgili yorum gelmedi, sadece “Şu anda terör örgütü Hamas’tan gelen tehdidi yok etmeye odaklanıldı” denildi.

Habere göre belge birçok İsrailli askeri ve istihbarata yetkilisi tarafından görüldü.

Başbakan Netanyahu ya da diğer üst düzey isimlerin belgeyi görüp görmediği ise belli değil.

Belgede Hamas’ın İsrail’e roket ve insansız hava araçlarıyla saldıracağı, sınır duvarında İsrail’in güvenlik ve gözlem kabiliyetlerini engelleyeceği, güney mahallelerini ve askeri üsleri ele geçireceği yer alıyor.

Ancak New York Times’ın haberine göre İsrailli yetkililer planı dikkate almadılar ve ‘iddialı hedefler’ olarak nitelediler.

Haber tam da Netanyahu hükümetine saldırıyı önleyemedikleri için kamu tepkisinin artmakta olduğu bir sırada kamuoyuna yansıdı.

7 Ekim’deki saldırıdan bir ay önce Hamas sosyal medyada militanlarının patlayıcılar kullanarak sınır kapısı benzerini havaya uçurmasını yayınlamıştı.

Görüntülerde militanlar kamyonetlere binerek, kağıttan yapılmış insan maketlerine ateş açıyorlardı.

İsrail’de ordunun ihmaliyle ilgili kamu tepkisinin üzerine bir de İsrail medyası, ordunun kadın sınır gözlemcilerinin Hamas’ın saldırıya hazırlandığı yönündeki uyarılarını dikkate almadığını bildirdi.

İsrail medyasında çıkan haberlere göre genç kadınlar Hamas insansız hava araçlarıyla örgütün sınır kameralarını devreden çıkarma çabalarını gördü.

VOA

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow