Kremlin: Biden'ın Putin'e küfürlü ifadesi ABD için utanç verici

Biden ne demişti?

Feb 22, 2024 - 21:08
 0
Kremlin: Biden'ın Putin'e küfürlü ifadesi ABD için utanç verici

Kremlin: Biden'ın Putin'e küfürlü ifadesi ABD için utanç verici

Putin'in sözcüsü ABD başkanının sözlerini başarısız bir "Hollywood kovboyu" gösterisinin parçası olarak nitelendirdi.

Kremlin, Joe Biden'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için kullandığı küfürlü ifadenin Amerika Birleşik Devletleri'ni küçük düşürdüğünü belirtti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov "ABD Başkanı'nın başka bir devletin başkanına karşı bu tür bir dil kullanmasının Başkanımız Putin'i etkilemesi mümkün değildir. Ancak bu tür kelimeleri kullananları küçük düşürür." dedi.

Bu tür bir dilin ABD için utanç verici olduğunu belirten Peskov, yaptığı açıklamada ABD başkanının sözlerini başarısız bir "Hollywood kovboyu" gösterisinin parçası olarak nitelendirdi.

Peskov "Sayın Putin size hitap ederken hiç kaba bir kelime kullandı mı? Böyle bir şey asla olmadı. Dolayısıyla bu tür kelimelerin Amerika'nın kendisini küçük düşürdüğünü düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

2008-2012 yılları arasında devlet başkanı olarak görev yapan Putin'in müttefiki Dmitry Medvedev, Biden için "bunak" sözcüğünü kullanmış ve dünyaya yönelik varoluşsal tehdidin "Biden gibi işe yaramaz yaşlı bunaklardan" geldiğini söylemişti. 

Biden ne demişti?

ABD Başkanı Biden, çarşamba günü Kaliforniya'da nükleer çatışma tehdidi konusunda uyarıda bulunduğu halka açık bir bağış toplama etkinliğindeki konuşmasında "Putin ve diğerleri gibi deli o.ç. lerimiz var ve her zaman nükleer çatışma konusunda endişelenmek zorundayız, ancak insanlığa yönelik varoluşsal tehdit iklimdir." ifadelerini kullandı.

Biden geçen hafta Rus muhalefet lideri Aleksey Navalny'nin cezaevinde öldüğünü duyurmasının ardından yaptığı açıklamada Navalny'nin ölümünden "Putin ve haydutlarını" sorumlu tutmuştu.

Biden daha önce de Putin için Ukrayna'daki sivil ölümleriyle ilgili olarak "kasap" ve "savaş suçlusu" sözcüklerini de kullanmıştı.

Putin, Ukrayna savaşının başlamasından bu yana batı medyasına verdiği ilk röportajda ABD Başkanı olarak Biden'ı, Donald Trump'a tercih edeceğini söylemişti.

Ukrayna'daki savaş, Navalny'nin ölümü ve ABD'nin Rusya'nın uzaya nükleer silah yerleştirmeyi planladığına dair iddiaları, Rusya ile Batı arasındaki ilişkiler Soğuk Savaş'tan bu yana yaşanan en büyük krizini yaşıyor.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow