'Süpernumere Diş' Problemi Çocuklarda Artıyor: Diş Hekimi Uyarıyor!

Süpernumere Dişin Çekiminde Genel Anestezi Kararı Neye Göre Verilir?

Dec 9, 2023 - 15:12
 0
'Süpernumere Diş' Problemi Çocuklarda Artıyor: Diş Hekimi Uyarıyor!

'Süpernumere Diş' Problemi Çocuklarda Artıyor: Diş Hekimi Uyarıyor!

İYİ PSİKOLOG / İZMİR

Çocuklarda 'süpernumere diş' sorunu giderek yaygınlaşıyor ve bu durum cerrahi işlemleri gerektiren vakalarda tedavi uyumu konusunda zorluklar yaratıyor. Dişlerin kemik içinde gelişim sürecinde ortaya çıkan problemler veya bazı hastalıklar, diş sayısında anormalliklere neden olabiliyor.

Çocuk Diş Hekimi Dt. Nurgül Demir, genellikle üst keser diş bölgesinde ortaya çıkan 'süpernumere diş'lerin, normal diş dizisinin dışında, fazla diş olarak geliştiğini belirtiyor. Bu fazla dişlerin kemik içinde gelişimlerini sürdürüp gömülü olarak kalabildiğini ifade ediyor. Çocuk hastaların genellikle diş ağrısı sebebiyle diş hekimine başvurduklarını ve bu durumun çoğunlukla geçmiş diş tedavilerinden kaynaklanan korku ve tedirginlikle ilişkilendirildiğini belirtiyor.

Dt. Nurgül Demir, "Çocuk hastaların çoğu, deneyimledikleri diş ağrısının tedirginliği ile isteksiz, arkadaşlarından duydukları hikayelerle endişeli olduklarını ifade ediyor. Bu sebeple en uygun tedavi yönteminin uyutma olduğunu sözlerine ekledi.

'Süpernumere diş' sorununun çocuklarda yaygın olduğunu belirten Demir, bu durumu genellikle rutin diş kontrolleri sırasında veya diş ağrısı, travma kaynaklı diş kırıkları, diş renklenmeleri gibi şikayetlerle kliniğe başvuran hastalarda teşhis ettiklerini belirtiyor.

Bu fazla dişlerin, diş dizisi üzerinde aralanmalara, konum ve sürme bozukluklarına, diş sürmelerinde gecikmelere neden olabileceğini ifade eden Demir, zaman içinde bölgede kist oluşumuna, komşu diş dokularında hasarlara, ağrı ve şişliklere yol açabileceğini vurguluyor.

Tedavinin önemine dikkat çeken Demir, gömülü 'süpernumere diş'lerin erken teşhis ve tedavisinin, ileride ortaya çıkabilecek sorunların önlenmesi açısından kritik olduğunu belirtiyor. Tedavi planlamasında genel anestezi kararının önemine değinen Demir, bu kararın hastanın yaşına, genel sağlık durumuna, yapılacak diş tedavilerine ve planlanan tedavi süresine göre verilmesi gerektiğini ifade ediyor. Uyutularak yapılacak tedavilerde anestezi uzmanı ile birlikte planlama yapılması ve hastanın tıbbi geçmişinin detaylı olarak sorgulanması gerektiğini belirtiyor.

www.iyipsikolog.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow