YILDIRIM-KARA: MÜLKSÜZLEŞTİRME YASASI UYGULANACAK

HATAY HALKINA SORULMADI

Nov 28, 2023 - 21:18
 0
YILDIRIM-KARA: MÜLKSÜZLEŞTİRME YASASI UYGULANACAK

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara: "Hatay'da 8 Mahallenin Rezerv Alan Olarak İlan Edilmesi Mülksüzleştirme Yasasının Uygulanması Anlamına Geliyor"

YEREL GÜNDEM / HATAY

Ankara'dan yapılan yazılı basın açıklamasında, CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Hatay'da 8 mahallenin rezerv alan olarak ilan edilmesine dair endişelerini dile getirdi. 6306 sayılı kanunda yapılan değişikliğe meclis çatısı altında da itiraz ettiğini hatırlatan Kara, mülksüzleştirme yasasının uygulanacağını ifade etti.

Yıldırım-Kara, açıklamasında şunları söyledi: "Bu kanun teklifi alelacele getirildiğinde kürsüden yurttaşlarımız adına itirazımızı yapmıştık. Rezerv yapı alanı tanımından yeni yerleşim alanı ifadesi çıkarılarak neyin amaçlandığını sorgulamak istemiştik. Kentsel dönüşüme dair bugüne kadar deneyimlediklerimiz önceliğin yurttaşların barınma ihtiyacı olmadığını gösteriyor. Şimdi ilk uygulama bölgesi olarak da Hatay’ın seçildiğini görüyoruz."

Hatay'daki 8 mahallenin rezerv alan olarak ilan edilmesinin, burada yaşayan 50 bin yurttaşın borçlandırılması anlamına geldiğini belirten Kara, "Bu bir mülksüzleştirme yasasıdır ve bu yöntemi doğru bulmuyoruz." dedi.

Ayrıca, Ankara'dan kimseye danışılmadan alınan kararın yanlış olduğunu vurgulayan Yıldırım-Kara, "Yasa yapılırken dahi hiçbir meslek odasıyla veya uzmanla görüşülmemişti. İmar planlamasına dair bir fikrimiz ve öngörümüz yok. Buradaki demografik yapı muhtemelen zarar görecek ve sınıfsal bir kent inşası bizleri bekliyor." ifadelerini kullandı.

Yıldırım-Kara, açıklamasında Hatay halkının bu konuda bilgilendirilmediğini ve görüşlerine başvurulmadığını belirterek, "Yeni planlamalarda kiracılar ne yapacak? Yeni planlamalarda onların yeri ne olacak? Mahalleyi ve hatta şehri terk mi edecekler?" şeklinde endişelerini dile getirdi. Ayrıca, Hatay'ın pilot bölge olarak seçilmesinin diğer bölgelere benzer uygulamaların sıçraması anlamına gelebileceği konusunda endişelerini paylaştı.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow