AİHM, Osman Kavala'nın ikinci başvurusunu öncelikli olarak inceleyecek

Avrupa Konseyi denetlemeye devam ediyor

Apr 9, 2024 - 21:28
 0
AİHM, Osman Kavala'nın ikinci başvurusunu öncelikli olarak inceleyecek

AİHM, Osman Kavala'nın ikinci başvurusunu öncelikli olarak inceleyecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, hükümeti devirme teşebüsü suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis yatan Osman Kavala’nın ikinci başvurusunu öncelikli olarak incelemeye karar verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Osman Kavala’nın 18 Ocak 2024 tarihinde yaptığı ikinci başvuruya öncelik verdiğini bildirerek Türk Hükümeti'nin cevaplamasını istediği soruları açıkladı.

Kavala'nın hukuk temsilcileri tarafından yapılan açıklamaya göre mahkeme, başvurunun incelenmesi için Türk Hükümeti’nden 16 Temmuz 2024'e kadar savunmasını iletmesini beklediğini duyurdu.

Kavala'nın ikinci başvuruyu, 10 Aralık 2019 tarihli ihlal kararına rağmen devam eden ve yeni ihlalleler iddialarına ilişkin olarak yapmıştı.

Yeni başvurudaki hak ihlallerine dair şikayetler neler?

Kavala'nın avukatları, yeni başvuruda öne sürülen şikayetleri kamuoyuyla paylaştı. Kavala'nın hukuk ekibinin bildirdiği 2019 kararından bu yana devam eden ve yeni hak ihlalleri şu şekilde sıralandı:

  • Osman Kavala’nın 10 Aralık 2019 tarihinden bugüne kadar süren tutukluluğu bir bütün olarak hukuka aykırıdır (AİHS’in 5. maddesi);
  • Yerel mahkemeler Osman Kavala’nın tutukluluğunun hukukiliğini süratle denetlememişlerdir (AİHS’im 5(4). maddesi);
  • Osman Kavala’nın adil yargılanma hakkı ağır bir şekilde ihlal edilmiştir (AİHS’in 6(1), 6(2) ve 6(3)(d) maddeleri);
  • Osman Kavala’nın Türk Ceza Kanunu’nun 312. maddesi (Hükümeti devirmeye teşebbüs etmek) uyarınca mahkûm edilmesi öngörülebilirlik şartına uygun değildir (AİHS’in 7. maddesi)
  • Osman Kavala’nın tutuklanması, kovuşturulması ve hapis cezasına çarptırılması kendisinin bir insan hakları savunucusu olarak susturulması ve cezalandırılması amacını taşımaktadır ve ifade özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğü haklarını ağır bir biçimde sınırlandırmaktadır (AİHS’in 10. ve 11. maddeleri);
  • Osman Kavala siyasi bir amaçla tutuklanmış, mahkûm edilmiş ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. Bu siyasi amaç, onu susturmak ve cezalandırmaktır (AİHS’in 18. Madde ile beraber 5, 6, 7, 10, 11. maddeleri);
  • Masum bir insanın aşırı derecede uzun, keyfi, siyasi saiklere dayalı ve hukuka aykırı bir şekilde tutuklanması ve hakkında verilen müebbet hapis cezasının gözden geçirilme imkanının bulunmaması AİHS’in 3. maddesini ihlal etmektedir.

Avrupa Konseyi denetlemeye devam ediyor

Kavala'nın 2019 ihlal kararı gereği serbest bırakılmaması sebebi ile Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Türkiye hakkında ‘ihlal prosedürü’ başlatmıştı.

Avukatlar açıklamasında, komitenin Kavala'nın derhal salıverilmesini gerektiren 2019 ve 2022 tarihli kararların icrasını denetlemeye devam ettiğini ve Türkiye'nin hukukenbağlayıcı olan bu kararlara uymakla yükümlü olduğunu bildirdi.

Osman Kavala 2017 Gezi olaylarını finanse etmekten dolayı yargılanmasının ardından 15 Temmuz soruşturması kapsamında darbe ile ilişkilendirilmiş, 2022 yılında hükümeti devirmeye teşebbüs suçundan mahkum edilerek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow