Mehmet Baz ve Ekol Hastaneleri'nin başı The Sun ile dertte mi?

The Sun, İngiliz hastalarla tanışmak ve tanıtım yapmak için İngiltere'ye tur düzenleyen Türk şirketin tanıtım etkinliğine katıldı.

Apr 11, 2024 - 20:26
Apr 11, 2024 - 23:40
 0
Mehmet Baz ve Ekol Hastaneleri'nin başı The Sun ile dertte mi?

YUSUF İNAN YAZDI...

Mehmet Baz ve Ekol Hastaneleri'nin başı The Sun ile dertte mi?

Demirel'in ruhu şad olsun. Türkiye'de "24 saat çok uzun bir süre" demişti. Rahmetli haklıyımış.

Yeni Asır'ın 08 Mart 2024 tarihli "EKOL Sağlık Grubu 17 yaşında" haberinin mürekkebi kurumadan İngiliz  The Sun gazetesinin manşetinde "taciz"  ve sağlık etik kurallarının ihlali suçlamasıyla manşete taşındı.

Yeni Asır'ın o haberinden bir bölüm;

"EKOL Sağlık Grubu 17 yaşında"

Opr. Dr. Mehmet Baz ve eşi Figen Baz 17’inci yaş pastasını çalışanları ile birlikte kesti.

2007 yılında Opr. Dr. Mehmet Baz ve Figen Baz tarafından kurulan Ekol Hastanesi, İzmir Kaya Thermal Convention'da düzenlenen gece ile 17'inci kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Ekol Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Opr. Dr. Mehmet Baz, " 2007 yılında ilk hasta kabulüne başladığımızdan bu yana hastanemizi sürekli geliştirdik.

Her yıl birkaç branş ekledik. En son kadın hastalıkları ve doğum, kalp damar cerrahisi ve anjiyo branşları ile hastanemizin branş bazında gelişimini tamamladık. Ayrıca Ekol Hastanesi'nde Da Vinci Robotik Cerrahi dönemi başladı. Birçok branşta ameliyatlarımızı robotla yapıyoruz. Kalp damar cerrahisi ünitemizde kalp by-pass ameliyatları, kapalı kalp kapağı ameliyatları, kalp anjiyosu, son derece yetkin profesör, doçent ve uzman kadrolarımızla gerçekleştirilmektedir.

SAĞLIK TURİZMİ VURGUSU

Ayrıca sağlık turizminde İzmir'de yurt dışından İngiltere, İrlanda, Almanya, Hollanda, Ortadoğu, Arap Ülkeleri, Kanada ve ABD'den en çok hasta ağırlayan hastaneyiz" dedi.

BAYRAĞI YENİ NESİL DEVRALIYOR

Op. Dr. Mehmet Baz şöyle devam etti: " Bu arada iki oğlum Sami Baz ve Av. Salih Baz kısa zamanda bayrağı bizden devralacaklar.

Sami, İngiltere'de ekonomi ve yönetim alanında master yaptı ve ABD Harward Üniversitesi'nde owner/president (sahiplik ve patronluk) alanında öğrenimini tamamladı. Salih ise Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi ve Koç Üniversitesi'nde Yönetim ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Ayrıca İngiltere'den Universty Collage London (UCL) sağlık kurumları işletmeciliği yüksek lisansını tamamladı. Artık Baz ailesinin ikinci nesli de bayrağı devralmaya hazır."

MENEMEN MÜJDESİ

"Ekol Sağlık Grubu olarak Balçova'da Ekol Balçova Tıp Merkezi, daha sonra Menemen Sada Hastanesi'ni bünyemize katarak yatırımlarımıza devam ettik" diyen Opr. Dr. Mehmet Baz, "Kısa zaman sonra yeni Sada Hastanesi'nin 35 bin metrekarelik alanda devam eden inşaatını tamamlayacağız.

Böylece Ekol kalitesini İzmir'in kuzeyine de götüreceğiz. Ekol Hastaneleri'nin bugüne gelmesine katkı sağlayan tüm meslektaşlarıma ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.

Hedefimiz, halkımızda yarattığımız güven duygusunun bilinciyle, hasta memnuniyetini artırarak kalitemizden ödün vermeden tüm branşlarda sağlık hizmeti vermeye devam etmektir" ifadelerini kullandı.

Gerçekten gururlandıran bir ticari yolculuk!

The Sun muhabiri de nereden çıktı?

Böyle bir başarı hikayesine "kumpas" mı kuruldu?

Türk basınında çok yavaş ilerleyen haber, küçük bir yangın edasıyla yayılıyor.

Hayatta tesadüflere inanmam...

Türkiye'de sağlık turizmine önem veren hastane sadece Mehmet Baz ve Ekol Hastaneleri değil.

Neden İzmir, neden Mehmet Baz'ın 17 nazar boncuklu hastanesi The Sun'un dikkatini çekti?

Sektörden birileri The Sun muhabiri ile işbirliği mi yaptı? 

Bilmiyoruz.

Ancak Ekol Hastaneleri ile ilgili şikayet sitelerinde Sağlık Bakanlığı'nın dikkate alması gereken çok fazla şikayet var. Hele estetik ameliyatlarla ilgili olanlar şaşırtıcı boyutlarda.

Şikayetçi hastalar muhatap bulamamaktan yakınıyor. Benim bilgiğim Mehmet Baz, 17 yıldır emek verdiği hastanelerinin sağlık skandallarıyla anılmasına izin vermezdi.

Yaşlanıyor mu acaba?

Onlarca şikayeti görmezden gelmek, pek akıllıca değil.

Ekol Hastaneleri neden hedefte?

İzmir'de özel hastane sektörü hayli hareketli. Asırlık hastaneler ayakta kalmakta zorlanırken, Ekol'ün dikey yükselişi sektörü tedirgin mi etti?

Ekol Hastaneleri, geçmişte hasta toplama yöntemleriyle ilgili etik kuralların ve yasaların ihlal edilmesi nedeniyle eleştirilmişti.

Mehmet Baz, bu benzer bir sistemi yurt dışında da mı kurdu?

O nedenle mi, The Sun muhabiri Ekol Hastanesi doktoru Süleyman Aslan'ı "taciz" iddiasıyla dünya gündemine taşıdı?

Bunlar henüz net olarak bilinmiyor!

Hürriyet'ten Ahmet Hakan'a konuşan doktor Süleyman Aslan, haberin Türkiye'de daha fazla yayılmasını sağladı. Habere ilgi gösteren medya kuruluşu yok denecek kadar az. Ancak sağlık turizmi için tehlikeli bir sürecin başlangıcı olabilir.

Kalça, popo, göğüs, burun estetikleriyle ilgili yaşanan ölümlü vakaların dünya gündemindeki olumsuz etkileri sürerken, Ekol Hastanelerinin başına böyle bir olayın gelmesi üzücü.

Doktorun "taciz" ile suçlanması haberin yayılma hızını artırdı.

Henüz tıbbi etik konusu gündemde değil.

Görünen o ki, Sağlık Bakanlığı bu konuda yeni önlemler alacak. Türkiye, adının bu tür olumsuz haberlerle anılmasının önüne geçilecek.

Ekol Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baz için; 17 yıllık dikey bir yükseliş serüveni olan Ekol Hastanelerinin amatör bir görüntü içinde sağlık turizmine dalmış ve takla atmış olması şaşırtıcı değil mi?

NE OLMUŞTU?

Türk doktorun gizli görüntüleri... İngiltere bunu konuşuyor: Pantolonunu indirip kalçasını...

The Sun, İngiliz hastalarla tanışmak ve tanıtım yapmak için İngiltere'ye tur düzenleyen bir Türk şirketin tanıtım etkinliğine katıldı. İngiltere'deki bir otelde yapılan tanıtımda kalça kaldırma ameliyatı olmak isteyen hasta kılığına giren bir kadın, Türk doktorla görüşmesini gizli kameraya kaydetti.

PANTOLUNUN İNDİRİP KALÇASINI İNCELEMEYE BAŞLADI

Türkiye'de daha uygun maliyetle yapılan "Brezilya tipi kalça kaldırma ameliyatını" olmak istediğini söyleyen kadın, otel odasında doktorla görüştü.

The Sun gazetesi, otel odasındaki bu tanıtım etkinliğinde ciddi sorunların olduğunu belirtirken, Londra'daki otelde birçok yasanın çiğnendiğini vurguladı. Şubat ayında çekilen görüntülerde, Dr. Serkan Süleyman Aslan ile görüşüldüğü ifade edildi.

İŞTE ÇİĞNENEN YASALAR:

- Cerrah İngiliz Tıp Konseyi tarafından tescillenmemişti.
- İzni olmadan kadının iç çamaşırı indirildi.
- Satış stratejilerinde bulundular.
- Kadının tıbbi geçmişini öğrenmek istediler.
- Çevirmen, bu ameliyattan dolayı yaşanan ölümler hakkında yalan söyledi.
- Ruhsat olmadan doktorluk yapıldı.

YUSUF İNAN / YEREL GÜNDEM

www.yerelgundem.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

İnstagramfondinan2016

E-Mail: editor@yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow