disscuss print

Engellileri anlamak için tekerlekli sandalyede oturdular

Engellileri anlamak için tekerlekli sandalyede oturdular_resim

KONYA (CİHAN)- Özel Mehmet Özdemir İlköğretim Okulu 4 ve 5. sınıf öğrencileri, engellileri daha iyi anlamak için birgün boyunca tekerlekli sandalye ile dolaştı.

Mehmet Özdemir İlköğretim Okulu öğrencileri, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla “Empati yapıyorum" başlığıyla çok sayıda etkinlik gerçekleştirdi. Engel ve engellileri konu alan şiir, kompozisyon ve resim çalışmalarını sergileyen öğrenciler, bir günlüğüne tekerlekli sandalyede yaşadı. Okulun 4 ve 5. sınıfında okuyan öğrencileri, tekerlekli sandalyeye mahkûm yaşıtlarını daha iyi anlayabilmek tekerlekli sandalyeye oturdu. Öğrenciler, engellilerin çektikleri sıkıntıları daha yakından hissedebilmek için derslerde, teneffüslerde, öğle aralarında, yemekhanede hayatın her anında refakatçı arkadaşı ile tekerlekli sandalyede dolaşarak empati yapma fırsatı buldu.

Etkinliklere gönüllü katılan öğrencilerden 4. sınıf öğrencisi Sude Zülal Arı, bir gün bile olsa tekerlekli sandalyeye mahkum olarak hayatı devam ettirmenin kendisi için çok zor olduğunu söyledi. Oynamak istediğinde oynayamadğını, koşmak isteğinde koşamadığını anlatan Arı, "Allah engelli olan insanlara ve ailelerine yardım etsin. Sağlığımdan dolayı Allah’a teşekkür ediyorum." diye konuştu.

4. sınıflar Zümre Başkanı Zafer Alpay, engelliler haftası dolayısıyla yapılan etkinliklerin öğrencilerin kendilerine verilen sağlık gibi çok önemli nimetlerin farkına varmalarını sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi. Alpay, bu gibi etkinlikler sayesinde öğrencilerin, engellilerin yerine kendilerini koyarak empati yaptıklarını ifade etti. CİHAN


REKLAM ALANI - SİZE FAYDALI REKLAMLAR...


Bu haber 11/05/2011 10:47 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors